Muzeum założone przez Eustachego Tyszkiewicza (1814-1873), historyka, archeologa i kolekcjonera początkowo w jego prywatnym domu na Antokolu. Hrabia Tyszkiewicz, posiadał znaczny zbiór składający się z wykopalisk, monet i medali, rycin, map, portretów, biustów, rzeczy pamiątkowych, autografów, rękopisów oraz biblioteki, zawierającej przeszło 3000 tomów w tym inkunabułów i rzadkich druków oraz publikacji poświęconych głównie archeologii i…
Theatrum Anatomicum – Gabinet Anatomiczny Cesarskiego Uniwersytetu Wileńskiego, 1815
Podwaliny Gabinetu Anatomicznego w Wilnie położył patomorfolog, Jakub Briotet, który w 1777 roku przybył z Francji do zreformowanej Akademii i Uniwersytetu Wileńskiego (wcześniej Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego). Początkowo kolekcja preparatów tworzona wraz z chirurgiem i położnikiem Mikołajem Regnierem była gromadzona w Collegium Medicum założonym w 1773/1781 roku. W 1803 roku na mocy ukazu…
Musaeum Gottwaldianum w Gdańsku, po poł. XVII w.
Twórcą Musaeum Gottwaldianum był Christoph Gottwald urodzony w 1636 roku w Gdańsku. Po ukończeniu tamtejszego Gimnazjum Akademickiego, nauce rysunku i rytownictwa odbył, jak było wówczas w zwyczaju, liczne, trwające kilka lat podróże. W Strasburgu podjął studia medyczne, zajmując się jednocześnie rzeźbą w kości słoniowej, gliptyką i rytownictwem. Naukę medycyny kontynuował w Lejdzie, gdzie zaprzyjaźnił się…
Kraków, Zbiory Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, 1783
W 1783 roku przy Szkole Głównej Koronnej w Krakowie powstał Ogród Botaniczny, który miał być zakładem pomocniczym, miejscem prowadzenia warsztatów naukowych i prac badawczych. Pierwszy dyrektor prof. Jan Jaśkiewicz w latach 1783–1787, zgromadził tam niewielki zbiór dendrologiczny krajowych gatunków drzew, dwa XVIII-wieczne zielniki przywiezione z południowej Europy oraz bogata kolekcja botaniczna ks. Michała Sołtyka, dziekana…
Kraków, Muzeum Książąt Czartoryskich, 1876
Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie zostało założone przez księcia Władysława Czartoryskiego, wnuka Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, twórczyni patriotyczno-historycznej kolekcji pamiątek w Puławach, opatrzonej dewizą „PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI”. Po upadku powstania listopadowego, w obawie przed zniszczeniem puławskich zbiorów udało się je zabezpieczyć i ukryć, w okolicznych kościołach, siedzibie Czartoryskich w Sieniawie, pałacu w Kórniku, by ostatecznie przenieść…
Lwów, 1908-1945, Muzeum Narodowe im. Jana III
W 1640 r. Jakub Sobieski, nabył kamienicę w Rynku we Lwowie, którą po jego śmierci (1646) odziedziczył jego syn, od 1646 król Polski Jan III Sobieski. Gmach, w którym król często przebywał wraz z Marią Kazimierą, był od tego czasu zwany Kamienicą Królewską lub Sobieskich i stał się ważnym miejscem na mapie Lwowa. W XVIII…
Lwów, 1880, Muzeum Dzieduszyckich
Początków Muzeum należy szukać w kolekcjonerskiej pasji Włodzimierza Dzieduszyckiego (1825-1899) zaszczepionej jeszcze w dzieciństwie przez rodziców – Józefa Kalasantego, właściciela bogatej biblioteki, kolekcjonera dzieł sztuki i okazów przyrodniczych oraz matki Pauliny Działyńskiej, kolekcjonerki szkieletów gąbek, korali, szkarłupni i skorup mięczaków. Początkowo zbiory znajdowały się w rodzinnej posiadłości, w pałacu w Poturzycy, głównej siedzibie rodowej pod…
Kraków, 1898, Muzeum historyczne m. Krakowa
Na trzecim z kolei posiedzeniu Towarzystwa Upiększenia Miasta Krakowa i Okolicy, 24 maja 1889 r., postanowiono: “Założyć muzeum pod nazwą Muzeum Miejskie obejmujące pamiątki historyczne, dzieła sztuki i wszelkie w ogóle przedmioty do muzeum odpowiednie, a odnoszące się do miasta Krakowa i jego mieszkańców”. Jednak ze względu na zadłużenie miasta rada miejska nie podjęła decyzji…
Cieszyn, 1808, Muzeum i biblioteka Leopolda Jana Szersznika
Obok pokaźnego księgozbioru w 1802 roku ks. Leopold Jan Szersznik udostępnił dla publiczności zbiory, które sam określał jako Naturalienkabinet (lub Naturaliensammlung) i Kunstkabinet, później Museum, uznawane dziś za pierwsze publiczne muzeum na ziemiach polskich. Urodził się 3 marca 1747 roku w Cieszynie, tam w 1757 roku podjął naukę w prowadzonym przez jezuitów gimnazjum. W 1762…
Nowy Sącz, 1909, Muzeum Ziemi Sądeckiej
Towarzystwo Szkoły Ludowej założone w Krakowie w trakcie obchodów 100. rocznicy Konstytucji 3 maja w 1891 roku, swoim działaniem obejmowało Galicję, Bukowinę, Śląsk, Morawy i Bośnię. Towarzystwo „brało w opiekę i obronę język polski i narodowość polską tam wszędzie, gdzie tego zachodzi największa potrzeba, a więc przede wszystkim na kresach”. Jednym z zadań T.S.L. było,…