Muzea krakowskie – oś czasu

Oś czasu z krakowskimi instytucjami muzealnym i zbiorami naukowymi oraz prywatnymi o charakterze publicznym do 1918 (1920) roku.

#muzeologiacyfrowa: Doświadczenie i umiejętności specjalistów dostępności cyfrowej

Fundacja Widzialni, jako Instytucja Certyfikująca “Dostępność” w Internecie, przygotowała nowe opracowanie dla specjalistów i instytucji udostępniających zasoby cyfrowe, zatytułowane: Doświadczenie i umiejętności specjalistów dostępności cyfrowej przygotowane na podstawie opisów kwalifikacji w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK). Opisy wskazują jakim doświadczeniem i umiejętnościami powinien charakteryzować się ekspert z zakresu dostępności. Przez ostanie dwa lata nad opisami pracował zespół…

#muzeologiacyfrowa: Summer School on Digital Art History: Digital Exhibition (Malaga, online)

Uniwersytet w Maladze i Uniwersytet w Berkeley przy współpracy Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium, Fundación General de la Universidad de Malaga i HDH po raz szósty zapraszają na Międzynarodową Letnią Szkołę Historii Sztuki Cyfrowej (Summer School on Digital Art History: Digital Exhibitio – DAHSS). Tegoroczna edycja online realizowana będzie w dniach od 30 sierpnia do…

#muzeologiacyfrowa: “Projekt” w mediach społecznościowych w 2020 roku | Małgorzata Baka

2021-03-31| Podstawę do działań w mediach społecznościowych stanowił portal naukowy projektu (www.muzeumpamieci.umk.pl). Do analizy statystycznej portalu wykorzystane zostało bezpłatne narzędzie Google Analytics. Liczba organicznych dobowych wejść na portal, w porównaniu z rokiem 2018 był o 45,45%, a średnia wejść na dobę w skali roku to ok. 55. Odnotowano również znaczną liczbę nowych wejść na stronę…

Konferencja: Digitale Erfahrungen u. Strategien nach einem Jahr Corona | Doświadczenia i strategie cyfrowe po roku koronawirusa, 26-27.03.2021 (online)

24.02.2021 Organizatorzy: Verband Deutscher Kunsthistoriker e.V. (Niemieckie Stowarzyszenie Historyków Sztuki) z Ulmer Verain – Verband für Kunst- und Kulturwissenschaften e.V. i grupą roboczą ds. historii sztuki cyfrowej, we wsparciu arthistoricum.net Wiosną 2020 roku rozpoczął się mimowolnie czas intensywnych eksperymentów cyfrowych, który wyzwolił wiele kreatywności, ale też kosztował dużo energii. W bardzo krótkim czasie powstały laboratoria,…

Big Data w humanistyce…

23.10.2020 Na łamach serii “Nauka – Dydaktyka – Praktyka” wydawanej przez Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich we współpracy z Wydziałem Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, zatytułowanej “Big Data w humanistyce i naukach społecznych” ukazał się artykuł Małgorzaty Baki Potencjał wykorzystania muzealnych zasobów cyfrowych w badaniu dziedzictwa kulturowego – kilka refleksji. Wydawnictwo pod…

Konferencja: The Art Museum in the Digital Age, Wiedeń

15.08.2020 The Art Museum in the Digital Age14-15.01.2021Wiedeń, Austriacka Galeria BelvedereZgłoszenia do: 1.09.2020 r. Już po raz trzeci Centrum Badawcze Belvedere podejmuje dyskusję nad transformacją cyfrową muzeów sztuki w ramach międzynarodowej konferencji. W 2021 r. nacisk zostanie położony zostanie na zbiory muzealne w Internecie oraz na rekontekstualizację obiektu muzealnego w sferze działalności cyfrowej. Obszary badawcze:…

Międzynarodowa Letnia Szkoła Historii Sztuki Cyfrowej (DAHSS) – online

15.07.2020 Międzynarodowa Letnia Szkoła Historii Sztuki Cyfrowej (DAHSS), wspólna inicjatywa Uniwersytetu w Maladze i Uniwersytetu w Berkeley, we współpracy z Uniwersytetem Ludwiga Maximiliana w Monachium, realizować będzie piątą edycję (1-5.09.2020) Ze względu na sytuację COVID-19, w tym roku Szkoła Letnia będzie dostępna online. Zespół DAHSS jest przekonany, że mamy bezprecedensową okazję do odkrywania nowych sposobów…

Wykład: Cultural data sculpting, 11.06, 16:00

10.06.2020 Wirtualne wykłady organizowane przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM UW) zaprasza na wykład prof. Sarah Kenderdine z Digital Museology, Digital Humanities Institute pt. Cultural data sculpting.Profesor Sarah Kenderdine prowadzi badania dot. interaktywnych doświadczeń galerii, bibliotek, archiwów i muzeów.W szeroko prezentowanych pracach instalacyjnych łączy dziedzictwo kulturowe z praktyką sztuki nowych mediów, szczególnie w dziedzinie kina interaktywnego, rzeczywistości rozszerzonej…

Nabór tekstów do Digital Culture & Society, No. 1 (2021): The Politics of Metadata

15.05.2020 Digital Culture & Society, No. 1 (2021): The Politics of MetadataPod redakcją Anny Dahlgren, Karin Hansson, Rámona Reicherta i Amandy WasielewskiTermin: 28 czerwca 2020 rhttp://digicults.org Specjalne wydanie czasopisma Digital Culture & Society poświęcone będzie teoretycznym i metodologicznym omówieniom polityki metadanych. Pierwsza generacja digitalizacji w latach 90. wywołała ożywioną debatę na temat obrazów i ich…