Oś czasu z krakowskimi instytucjami muzealnym i zbiorami naukowymi oraz prywatnymi o charakterze publicznym do 1918 (1920) roku.
Panorama Siedmiogrodzka – odnaleziony fragment
Odnaleziono dwudziesty czwarty fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej. Radio Kraków informuje: Tarnowskie Muzeum Okręgowe kupiło kolejny, 24. fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej – monumentalnego dzieła przedstawiającego zwycięską bitwę generała Józefa Bema pod Sybinem, które zostało pocięte na kilkadziesiąt fragmentów. Najnowszy nabytek Muzeum Okręgowego, został kupiony od jednej z galerii sztuki w Krakowie. (…) Właściciel tego fragmentu Panoramy Siedmiogrodzkiej oczekiwał…
„By skreślić historię naszych zbiorów”. Polskie kolekcje artystyczne – nowa książka Tomasza de Rosseta
Wkrótce, nakładem Wydawnictwa UMK, ukaże się nowa książka autorstwa Tomasza de Rosseta ‘By skreślić historię naszych zbiorów’. Polskie kolekcje artystyczne. Kolekcja artystyczna jest dla mnie tworem celowym, będącym wyrazem kreatywności człowieka. Niekoniecznie jednak musi być efektem uświadomionych dążeń estetycznych, naukowych czy też światopoglądowych, niekoniecznie też musi być oparta na osobistej pasji, wrażliwości lub gruntownej wiedzy…
#muzeologiacyfrowa: Doświadczenie i umiejętności specjalistów dostępności cyfrowej
Fundacja Widzialni, jako Instytucja Certyfikująca “Dostępność” w Internecie, przygotowała nowe opracowanie dla specjalistów i instytucji udostępniających zasoby cyfrowe, zatytułowane: Doświadczenie i umiejętności specjalistów dostępności cyfrowej przygotowane na podstawie opisów kwalifikacji w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK). Opisy wskazują jakim doświadczeniem i umiejętnościami powinien charakteryzować się ekspert z zakresu dostępności. Przez ostanie dwa lata nad opisami pracował zespół…
#muzeologiacyfrowa: Summer School on Digital Art History: Digital Exhibition (Malaga, online)
Uniwersytet w Maladze i Uniwersytet w Berkeley przy współpracy Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium, Fundación General de la Universidad de Malaga i HDH po raz szósty zapraszają na Międzynarodową Letnią Szkołę Historii Sztuki Cyfrowej (Summer School on Digital Art History: Digital Exhibitio – DAHSS). Tegoroczna edycja online realizowana będzie w dniach od 30 sierpnia do…
Wykład online prof. Tomasza de Rosseta
#muzeologiacyfrowa: “Projekt” w mediach społecznościowych w 2020 roku | Małgorzata Baka
2021-03-31| Podstawę do działań w mediach społecznościowych stanowił portal naukowy projektu (www.muzeumpamieci.umk.pl). Do analizy statystycznej portalu wykorzystane zostało bezpłatne narzędzie Google Analytics. Liczba organicznych dobowych wejść na portal, w porównaniu z rokiem 2018 był o 45,45%, a średnia wejść na dobę w skali roku to ok. 55. Odnotowano również znaczną liczbę nowych wejść na stronę…
Konferencja: Digitale Erfahrungen u. Strategien nach einem Jahr Corona | Doświadczenia i strategie cyfrowe po roku koronawirusa, 26-27.03.2021 (online)
24.02.2021 Organizatorzy: Verband Deutscher Kunsthistoriker e.V. (Niemieckie Stowarzyszenie Historyków Sztuki) z Ulmer Verain – Verband für Kunst- und Kulturwissenschaften e.V. i grupą roboczą ds. historii sztuki cyfrowej, we wsparciu arthistoricum.net Wiosną 2020 roku rozpoczął się mimowolnie czas intensywnych eksperymentów cyfrowych, który wyzwolił wiele kreatywności, ale też kosztował dużo energii. W bardzo krótkim czasie powstały laboratoria,…
Małgorzata BAKA, Tomasz de ROSSET | Projekt „Muzeum w polskiej kulturze pamięci… podsumowanie 2016-2020
19.02.2021 Projekt badawczy realizowany od 1.01.2016 do 31.12.2020 Muzeum można rozumieć jako swego rodzaju ramę dla pamięci, miejsce, gdzie przechowuje się ją, czci, ale także tworzy – w określonej sytuacji natomiast samo może stać się pamięcią (miejscem pamięci). Był to punkt wyjścia i podstawa niniejszego projektu, który czerpiąc z tradycji naukowych Wydziału Sztuk Pięknych UMK…