Odnaleziono dwudziesty czwarty fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej.

Radio Kraków informuje:

Tarnowskie Muzeum Okręgowe kupiło kolejny, 24. fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej – monumentalnego dzieła przedstawiającego zwycięską bitwę generała Józefa Bema pod Sybinem, które zostało pocięte na kilkadziesiąt fragmentów. Najnowszy nabytek Muzeum Okręgowego, został kupiony od jednej z galerii sztuki w Krakowie.

(…)

Właściciel tego fragmentu Panoramy Siedmiogrodzkiej oczekiwał za niego 135 tysięcy złotych, ale po negocjacjach cena została ustalona na 116 tysięcy złotych. Muzeum Okręgowe w Tarnowie dostało na ten zakup 92 tysiące złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brakujące 24 tysiące złotych dołożył Urząd Marszałkowski. 24. fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej będzie można oglądać w grudniu w galerii na dworcu PKP w Tarnowie.

Tarnowskie Muzeum wie o istnieniu jeszcze 21 fragmentów Panoramy Siedmiogrodzkiej. Kilka z nich to własność różnych muzeów, 10 należą do osób prywatnych, które według dyrektora tarnowskiego muzeum nie są zainteresowane ich sprzedażą. O istnieniu 3 innych fragmentów wiadomo ze zdjęć, które pojawiały się jeszcze przed wojną.

Autor: Bartłomiej Maziarz
Opracowanie: Ewelina Kołpak

Więcej na stronie RADIA KRAKÓW>>

Print Friendly, PDF & Email

Małgorzata Baka

Dodaj komentarz