27.03.2017 | Małgorzata Baka

W dniach 23-24 marca 2017 r. wraz Eweliną Bednarz uczestniczyłyśmy w Międzynarodowej Konferencji Toruńskiej “Wizualizacja danych w humanistyce”,  zorganizowanej przez Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii i Bibliotekę Uniwersytecką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Informatyki Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu.

Wizualizacja informacji, unowocześniona technologia, a jednocześnie metodologia wkracza w każdą sferę ludzkiej aktywności: od badawczo-rozwojowej po biznesową, społeczną i artystyczną. Jest to praktyczna wiedza o tym, jak graficznie „opanować” ogromne zbiory danych, opisujących dany aspekt rzeczywistości. Tam gdzie jest dużo danych informacji, powstaje zapotrzebowanie na ich przedstawienie w formie skondensowanej i zrozumiałej dla odbiorcy. Obserwowana obecnie masowość danych występuje w naukach przyrodniczych, humanistycznych, ale przede wszystkim społecznych. Do eksploracji i analizy tych zasobów naukowcy z powodzeniem wykorzystują zaawansowane metody wizualizacji.

W konferencji wezmą udział światowi specjaliści w zakresie wizualizacji informacji i danych:

  • Dr Raphael Ball dyrektor Bibliothek at Swiss Federal Institute of Technology in Zurich
  • Dr Suzana Pasanec Preprotić Department of Bookbinding and Packaging at the Faculty of Graphic Arts, University of Zagreb
  • Dr Almila Akdag Istanbul Şehir Üniversitesi, Universiteit van Amsterdam, New Media Department
  • Prof. Yurij Holovatch Institute for Condensed Matter Physics of the National Academy of Sciences of Ukraine, Lviv

Poprzednia edycja konferencji odbyła się w 2015 roku i dotyczyła nauk komputerowych. W tej edycji koncentrujemy się na zastosowaniu wizualizacji w humanistyce, a w szczególności w bibliologii i informatologii, historii, kulturoznawstwie i sztuce. Celem wydarzenia jest poszerzenie świadomości o znaczeniu naukowego przekazu w formie graficznej wśród Polskich humanistów, a także zintegrowanie społeczności akademickiej w zakresie wymiany doświadczeń o sztuce wizualizacji.

[mb]

Źródło: na podstawie informacji Organizatora
http://wizualizacja.strikingly.com


 

 

Print Friendly, PDF & Email

Małgorzata Baka

Dodaj komentarz