W 1884 roku, “po-za miastem, w miejscowości zwanej ‘Bagatelą'”, otwarty został dla zwiedzających Zwierzyniec. Inicjatorem był prawnik i literat Jan Maurycy Kamiński (1844–1907), który wraz z grupą współudziałowców zawiązał spółkę i rozpoczął urządzanie ogrodu. Zwierzyniec został otwarty dla zwiedzających 17 czerwca 1884 roku.

Do zwierzyńca sprowadzono wielbłąda, słonia, małpy, papugi i ptactwo zagraniczne, a także przykłady ciekawej fauny rodzimej. Jak zapewniał korespondent “Kłosów”: “Ogród wygląda pokaźnie, pięknie, klatki wystrojone zgrabnie, a codziennie prawie przybywa do nich coś nowego”. Przy zwierzyńcu założono także Muzeum Etnograficzne.

Pomimo starań przedsięwzięcie, w które Kamiński zainwestował cały swój kapitał, nie powiodło się, a sam inicjator stracił cały swój majątek i znalazł się w trudnej sytuacji finansowej. Po 1901 roku park, w którym znajdował się ogród zoologiczny został rozparcelowany.

Więcej informacji na temat zwierzyńca w Bagateli, zob.:

W., Zwierzyniec Warszawski, Kłosy: czasopismo ilustrowane, tygodniowe, poświęcone literaturze, nauce i sztuce 1884, t. 39, nr 997, s.87-90

Dokument DjVu
Ilustracja pochodzi z czasopisma Kłosy, 1884, nr 997, s. 89,
źródło: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

[ato]


INSTYTUCJE MUZEALNE


 

Print Friendly, PDF & Email

Aldona Tołysz

Wykonawczyni projektu. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (specjalizacje: Muzealnictwo, Konserwatorstwo), tytuł doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o sztuce uzyskała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu za rozprawę pt. Muzeum wobec rzeczywistości artystycznej XX wieku. Zbiory muzeów narodowych w Polsce, Czechach i na Słowacji. W ramach projektu prowadzi kwerendy dotyczące regionu historycznego Mazowsza. Koordynuje prace nad wydawnictwami przewidzianymi w ramach projektu.

Dodaj komentarz