W samym środku południowych Kaszub nad zdrojami rzeki Wierzyszy położona Kościerzyna z powodu swego polskiego charakteru odegrać może na przyszłość rolę wybitnego środowiska narodowego i kulturalnego na Kaszubach. Zależeć to będzie głównie od napływu osobistości inteligentnych, chętnych i zdolnych do objęcia kierownictwa sprawami narodowemi i kulturalnemi – pisał Aleksander Majkowski w przewodniku pierwszej kaszubskiej wystawy ludoznawczej, zorganizowanej w 1911 roku w Kościerzynie.
Jak stwierdzał dalej: „Urządzenie wystawy ludoznawczej kaszubskiej z dwóch względów głównie napotyka na trudności. Najprzód jest chętnych do tej pracy mało, a powtóre u samego ludu kaszubskiego napotyka się często na trudności”.
Organizacja wystawy była możliwa dzięki wsparciu finansowym sekcji kulturalnej „Straży”, a także kilku innym ofiarodawcom. Wystawa została zorganizowana w dwuizbowym lokalu redakcji czasopisma „Gryf” oraz „Czytelni kościerskiej”, a okazy pochodziły od osób prywatnych, m.in. Tomasza Stefańskiego w Sielcznej (pow. kartuski), pana Sikorskiego z Leśna, od pań Szulfer, Głowczewskiej i Dzimińskiej z Sielcznej. Na wystawę wypożyczyli swoje zbiory również się ks. proboszcz Chmielecki z Wabcza i Towarzystwo Naukowe w Toruniu.
Wystawa podzielona została na izbę kaszubską oraz dział ogólny. W izbie prezentowano wyroby z lnu i krosna do jego produkcji, kołowrotki, żarna, przyrządy do produkcji tabaki i tabakierki, tzw. kluki („kawałki mocno w różnych kierunkach zakrzywionego drzewa, które w ręku sołtysa wiejskiego służyło do zwoływania gminy na „gromadę”, czyli zebranie”), oraz stroje kaszubskie.
Dział ogólny obejmował okazy archeologiczne wypożyczone z toruńskiego Towarzystwa Naukowego, monety, fotografie prezentujące Kaszubów, wyroby garncarskie i wikliniarskie, robótki ręczne, okazy kaszubskiej sztuki kościelnej oraz detali architektonicznych.
Przewodnik Majkowski kończył słowami: „wyrażamy nadzieję, że wystawa ludoznawcza przyczyni się do poznania Kaszubów przez dalszych rodaków, tudzież do pokazania Kaszubom samym, jak piękne jest to, co swoje. Nie mogliśmy urządzić wystawy tak, jakby tego przedmiot wymagał. Jest to pierwsza próba. Jeżeli przyczyni się do dalszych, doskonalszych, cel jej osiągnięty”.
Więcej na temat wystawy zob.
- Przewodnik po Wystawie Ludoznawczej Kaszubsko-Pomorskiej w Kościerzynie : 1911 roku od 25 czerwca do 23 lipca Aleksander Majkowski, Kościerzyna : Komitet Wystawowy, 1911
- Wystawa kaszubskich zabytków kultury ludowej w Kościerzynie,
Przegląd Oświatowy. Miesięcznik Towarzystwa Czytelni Ludowych w Poznaniu, 1910, s. 317-31
[ato]