Wystawa lotnicza została otwarta w marcu 1911 (25.03-9.04) w sali Helenowa (w Parku Helenów), dzięki staraniom braci Władysława, Henryka i Stefana Chlebowskich, twórców zbudowanego w 1910 roku modelu samolotu. Jak pisał sprawozdawca gazety łódzkiej “Rozwój”: “Wystawa imponuje obfitym zbiorem nie tylko modeli maszyn awiacyjnych różnej konstrukcyi, lecz i części składowych, wykończonych z niezwykłą subtelnością, podręczników, broszur, i t.p.”

Modele (70 sz.) i eksponaty na wystawę wypożyczyli m.in. znaleźli się lotnik Zygmunt Dekler, p. Czesław Tański, B. Zieliński, bracia Chlebowscy, zbieracze i znawcy z Łodzi, Poznania, Warszawy i Grodna (pełna lista w numerze 71). Po wystawie oprowadzali m.in. Z. Dekler oraz W. i S. Chlebowscy, wydano również katalog.

Wystawa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem zwiedzających, że “były chwile, kiedy trzeba było zamknąć kasy i publiczność wpuszczać partyami”. Ogółem, ekspozycję zwiedziło około 10 000 osób. Wystawa czynna była od 10 rano do 10 wieczorem, wstęp kosztował 40 i 20 kopiejek.

Więcej na temat wystawy zob. m.in.
Ihar., Pierwsza wystawa lotnicza w Łodzi, Rozwój. Dziennik polityczny, przemysłowy, ekonomiczny, społeczny i literacki, illustrowany, 1911, r. 14, nr 71, s. 1-2
Kronika. Wystawa lotnicza w Łodzi, Rozwój. Dziennik polityczny, przemysłowy, ekonomiczny, społeczny i literacki, illustrowany, 1911, r. 14, nr 76, s. 3
Kronika. Zamknięcie wystawy lotniczej, Rozwój. Dziennik polityczny, przemysłowy, ekonomiczny, społeczny i literacki, illustrowany, 1911, r. 14, nr 82, s. 3

Na ilustracji: Bracia Chlebowscy (trzeci i piąty od lewej) wraz z modelem samolotu własnej konstrukcji. (reprodukcja z: Jungowski Edmund ”O pionierach polskiej myśli lotniczej”. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne. Warszawa 1967),