Przedsiębiorca, wybitny kolekcjoner sztuki, głównie judaików, inicjator Muzeum Lessera Giełdzińskiego w Gdańsku. Od 1860 roku prowadził w Gdańsku dużą firmę handlu zbożem. Zgromadził zbiór sztuki dawnej i rzemiosła artystycznego, w tym wielu przedmiotów pochodzących z gdańskich warsztatów. Zbiory wystawiał w siedzibie firmy przy Langer Markt 18 (ob. Długi Targ), a od około 1900 roku we własnym mieszkaniu przy Langgasse 29 (ob. ul. Długa). Od 1901 roku część zbiorów wystawiana była od na parterze Sieni Gdańskiej przy Długim Targu 43. W końcu XIX wieku fragment kolekcji nabyło Muzeum Rzemiosła Artystycznego w Krakowie, większość sprzedali spadkobiercy na wielkiej aukcji w Berlinie w roku 1912. Zbiór judaików ofiarował Wielkiej Synagodze, inicjując działalność Muzeum Żydowskiego.

Więcej informacji na temat Giełdzińskiego zob. m.in.:

hasło: Lesser Giełdziński, Gedanopedia

Na ilustracji fotografia Lessera Giełdzińskigo, zamieszczona w katalogu aukcyjnym z 1912 roku, Rudolph Lepke’s Kunst Auctions Haus, Sammlung Gieldzinski Danzig: Ausstellung: 30. November – 2. Dezember 1912, źródło: http://digi.ub.uni-heidelberg.de/diglit/lepke1912_12_03/0006?sid=452443f651559cf01eb831e337209c30

[eb]

Ewelina Bednarz

Wykonawczyni projektu. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2015 roku doktorantka w dziedzinie Nauk o sztuce w Zakładzie Muzealnictwa. Realizowana praca doktorska: "Malarstwo marynistyczne XVI-XVIII wieku w zbiorach polskich", przygotowywana jest pod kierunkiem dr. Lecha Brusewicza oraz dr. hab. Tomasza F. de Rosseta, prof. UMK. W ramach projektu prowadzi kwerendy dotyczące regionu historycznej Małopolski, Wielkopolski, Mazowsza i Pomorza; zajmuje się XIX-wiecznymi kolekcjami prywatnymi udostępnianymi publiczne na Pomorzu.