W 1911 roku, w sali balowej starego dworca kolejowego, zorganizowano w Ciechocinku wystawę fotografii, która trwała od 5 do 15 sierpnia. Przewidziano dwa działy – ogólny oraz ciechociński. Jak można przeczytać w relacji z wystawy „Nadesłano na wystawę około 1000 zdjęć, a z nich niektóre uważać można za prawdziwe dzieła sztuki. W dziale ogólnym wyróżniają się przedewszystkiem prace Jana Bułhaka z Pereseki [k. Mińska], prawdziwego artysty fotografa, a następnie prace pp. Lipszycowej, Bohdanowiczówny, Wiercińskiej, Strzałeckiego, Kossakowskiego, Grudzińskiego, Grochowskiego, Ostaszewskiego”.
Cele wystawy wyraźnie określił jej sekretarz dr Zygmunt Grudziński „Urządzając wystawę mieliśmy podwójny cel na oku. Popierwsze chcieliśmy wzbogacić dział ilustracyjny w Ciechocinku, który przedstawia sie do dzisiaj dość ubogo, powtóre, pragnęliśmy przyczynić się do rozwoju sztuki fotograficznej w naszym kraju wogóle. Sztuka fotografii w ostatnich latach zrobiła ogromne postępy i przestając być zwykłą zabawką, polegającą na robieniu bezmyślnej kopii z natury, wkracza powoli w dziedzinę sztuki, rywalizując z rysunkiem, akwafortą i wszelkimi innemi gałęziami sztuki jednobarwnej, graficznej”.
Dla nadsyłających przeznaczono sporą pulę nagród, m.in. wydawnictwa naukowe, dywany kilimowe, przedmioty rzemiosła artystycznego.
Więcej na temat wystawy zob.:
[b.a], Z Królestwa. Wystawa fotograficzna w Ciechocinku, Rozwój. Dziennik polityczny, przemysłowy, ekonomiczny, społeczny i literacki, illustrowany, 1911, r. 14, nr 162, s. 4
[b.a], Z Ciechocinka, Rozwój. Dziennik polityczny, przemysłowy, ekonomiczny, społeczny i literacki, illustrowany, 1911, r. 14, nr 179, s. 1-2
na fotografii: tężnie w Ciechocinku
źródło: http://www.miastociechocinek.com/pl,galeria,stary_ciechocinek,1.html
[ato]