I Seminarium Muzealnicze odbędzie się 25 czerwca 2015 roku (sobota) w godzinach od 10:30 do 15:30, na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu (ul. Sienkiewicza 30/32, sala 101, I piętro). Seminarium poświęcone będzie terminologii i pojęciu „muzeum”.

PROGRAM I SEMINARIUM MUZEALNICZEGO:

10:30-11:00 – Powitanie uczestników Seminarium – dr hab. Tomasz F. de Rosset, prof. UMK

Prezentacja Projektu – Małgorzata Baka-Theis

11:00-14:00 – Wystąpienia:

• dr hab. Michał F. Woźniak, prof. UMK – Wprowadzenie
  • Aldona Tołysz – Słownikowe pojęcie „muzeum”
  • dr Lech Brusewicz – Gabinety i kolekcje
  • dr hab. Tomasz F. de Rosset – „Muzeum narodowe”

PRZERWA

• dr Agnieszka Kluczewska-Wójcik – Muzeum i kolekcja w refleksji Krzysztofa     Pomiana
  • Małgorzata Wawrzak – Czy muzeum to “Kosztowny przybytek nudy i martwoty”?     Cele, zadania i klasyfikacja muzeów wg Mieczysława Tretera
  • Ewelina Bednarz – „Muzeum” według Kazimierza Malinowskiego