4.12.2020, Redakcja

W dniach 2-3 grudnia odbyła się konferencja naukowa „Dziedzictwo Kunstkamery?… Jak powstawały nasze muzea” z okazji 110-lecia Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu dotyczyła początków polskiego muzealnictwa. W konferencji wzięli udział przedstawiciele z wielu ważnych polskich ośrodków naukowych. Jeden z referatów wygłosiła członkini naszego zespołu projektowego – Małgorzata Wawrzak, która opowiadała o organizacjach społecznych i muzeach prowincjonalnych w czasach rozbiorów.

Ze względu na ogłoszony stan epidemii konferencja odbyła się w trybie online za pośrednictwem kanału Muzeum w serwisie YouTube.

Konferencja towarzyszy wystawie zatytułowanej Dziedzictwo Kunstkamery. Jak Kazimierz Osiński tworzył muzeum (od 23.10 do lutego 2021) – mam jednak nadzieję, że zostanie przedłużona. Obchody jubileuszowe objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Przemyślu.

Referat Małgorzaty Wawrzak od 3:13:00

Małgorzata Baka