11.11.2016 | Małgorzata Baka

W dniach 8-9 listopada 2016 r. odbyła się III Konferencja DARIAH-PL “Inspiracje – Innowacje – Człowiek”, w której uczestniczyły Małgosia Baka-Theis i Ewelina Bednarz. W pierwszym dniu zorganizowane zostały warsztaty prowadzone przez specjalistów w dziedzinie informatyki i humanistyki cyfrowej.

O projekcie-aplikacji LoCloud Collections jako platformy do budowania baz danych na potrzeby projektów humanistycznych opowiedział Błażej Betański z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. W ramach prezentacji zaprezentowany został chmurowy system bibliotek cyfrowych LoCloud Collections oraz możliwości jego wykorzystania do szybkiego budowania baz danych na potrzeby małych projektów humanistycznych. W bloku popołudniowym delegatki uczestniczyły w dwóch warsztatach – prowadzonych przez Piotra Wciślika z IBL PAN zatytułowanych Rola bibliografii we współczesnej humanistyce cyfrowej z perspektywy użytkownika oraz w Projektowaniu czasopisma multimedialnego, które poprowadził prof. Andrzej Radomski (UMCS).

W drugim dniu odbyła się konferencja naukowa, w czasie której zaprezentowano realizowane w różnych ośrodkach projekty badawcze i różne rozwiązania techniczne i informatyczne, które w swojej idei sięgały do humanistyki cyfrowej. Dzięki wysłuchaniu wystąpień nasze badania związane z opracowaniem metodologii muzeologii cyfrowej znajdują nowe rozwiązania nie tylko narzędziowe ale i metodyczne.

Kolejna konferencja DARIAH-PL za rok.

Małgorzata Baka


Fotorelacja:

img_1616 img_1628 img_1631 img_1633 img_1640

Print Friendly, PDF & Email

Małgorzata Baka

Dodaj komentarz