Stanisław Glezmer, inżynier i przemysłowiec, członek Rady Państwa w Petersburgu, w czasie podróży do krajów Dalekiego Wschodu w 1908 roku (9 miesięcy) zgromadził różnorodną kolekcję przedmiotów japońskiej i chińskiej wytwórczości przemysłowej i artystycznej, którą postanowił przywieźć do kraju. Jako nowy właściciel, od 1892 roku, majątku Strugi w Ziemi Sochaczewskiej, postanowił w 1909 roku do istniejącego dworu dobudować „Pawilon Japoński”.

Kolekcjoner sporządził obszerny katalog z datą 7 października 1913, w którym we wstępie podał ogólny opis budynku i wyposażenia pomieszczeń. Rozbudowę powierzył inżynierom Zdzisławowi Kalinowskiemu i Czesławowi  Przybylskiemu. Budynek Pawilonu otrzymał pewne cechy architektury japońskiej: wejście w formie bramy „Torri”, co znaczyło „Tędy droga do świątyni” i stylowy krużganek prowadzący do wnętrza. W parku urządzono małe ogródki w stylu japońskim, ściany zdobiły płaskorzeźby a okna wypełniono witrażami z japońskimi motywami.

Wnętrze stanowił obszerny przedpokój oraz dwa pomieszczenia: tzw. „pracownię” i „salon”.

Ściany przedpokoju i klatki schodowej były wyłożone japońskimi matami z półeczkami, na których były umieszczone wyroby chińskie i koreańskie. Górne partie ścian były wypełnione rycinami i okazami broni Samurajów, przy wejściu „na warcie” stanęły ich dwa modele w pełnym rynsztunku. W przedsionku znajdowały się cedrowe meble, zdobione rzeźbami z motywem kwiatu lotosu, małp i smoków.  W dwóch dębowych szafach umieszczono ksiązki, mapy, albumy, ryciny, niektóre okazy zbóż, motyli i muszle.

Ściany pokoi zawieszono obrazami, wyrobami ceramicznymi i płaskorzeźbami. Na środku „pracowni” stał obszerny stół do oglądania przedmiotów, robienia rysunków i notatek.

W „salonie” stały dwie szafy do przechowywania wyrobów z porcelany, srebra, kości, szylkretu oraz monet i naczyń. Były tam też: stół, kanapa, fotele, stoliki. Ponadto kolekcja porcelany, w tym 40 imbryczków.

Posadzki Pawilonu były wyłożone dywanami i skórami zwierząt, między licznymi parawanami stały: wypchany tygrys, niedźwiedź i antylopa.

Dalszą część katalogu stanowi dokładny wykaz przedmiotów podzielony na oddziały:

• Książki – mapy – nuty
  • Wizerunki, widoki
  • Obrazy
  • Okazy Mandżurii
  • Okazy chińskie
  • Okazy japońskie
  • Drobiazgi
  • Monety
  • Wyroby japońskie z drewna
  • Laki
  • Wyroby japońskie włókniste (tkaniny MW)
  • Odzież, obuwie, kapelusze
  • Wyroby japońskie metalowe
  • Oddział rycerski
  • Oddział zwierzęcy
  • Oddział roślinny
  • Oddział Przemysłowy
  • Statystyki i informacje

W 1919 roku Glezmerowie przekazali kolekcję do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Po drugiej wojnie światowej dwór adaptowano na mieszkania pracownicze PGR-u. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych. Miejscowość Strugi aktualnie leży w Gminie Teresin.

MNW SKAZsz 2478/a-b; Kozan (in. Koyama, Fukuyama) (rzeźbiarz); Japonia; Okimono – Wieśniak z dzieckiem, koszem owoców i motyką; XIX/XX w.; rzeźbienie, rytowanie; kość słoniowa, drewno; wys.:17; podst.:3 x śr.:12,5, ze zbiorów
Stanisława Glezmera

Więcej na temat zbiorów zob. m.in.:

• Katalog przedmiotów znajdujących się w “Pawilonie Japońskim” w Strugach Ziemi Sochaczewskiej : 1909-1914 r.
  • Waldemar Baraniewski, Tadeusz Stefan Jaroszewski, Japonia na Mazowszu Spotkania z Zabytkami, Tom 18, Numer 12 (94) (1994) s. 34-37
  • Glezmer Stanisław Kostka Edward, portal Polski Petersburg

[mw]

Małgorzata Wawrzak

Wykonawczyni projektu. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK – kierunek Konserwatorstwo i Muzealnictwo. Praca magisterska pt. Klasztor kartuzów w Kartuzach, napisana pod kierunkiem prof. Mariana Kutznera. Od 2010 roku sekretarz Stowarzyszenia Przyjaciół Wydziału Sztuk Pięknych. W ramach projektu prowadzi kwerendy dotyczące regionu historycznej Małopolski.