Zapraszamy na XII Seminarium Muzealnicze, realizowane w ramach projektu “Muzeum w polskiej kulturze pamięci (do 1918 r.): wczesne instytucje muzealne wobec muzeologii cyfrowej”, które odbędzie się 27. października 2018 r.,  tradycyjnie o godz. 11:00, na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (ul. Sienkiewicza 30/32, s. 101).

Gościem XII Seminarium Muzealniczego będzie dr hab. Piotr Daszkiewicz (Paryż), który wygłosi wykład pt. Narodowe Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu – miejsce pamięci prac polskich przyrodników w XIX wieku.

Spotkanie poprowadzi prof. Tomasz de Rosset.

Piotr Daszkiewicz (ur. 1960) – przyrodnik i historyk nauki, doktor nauk biologicznych, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor w Instytucie Historii Nauki PAN w Warszawie i pracownik Agence Française pour la Biodiversité, wieloletni pracownik Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu i współpracownik paryskiej „Kultury” i Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte. Interesuje się historią nauk przyrodniczych, historią kolekcji i muzeografii przyrodniczej oraz historią polsko-francuskiej współpracy naukowej. Autor takich książek, jak Polityka i przyroda. Rzecz o Jeanie Emmanuelu Gilibercie (1995), W cieniu Maison Verreaux: Paryż polskich przyrodników-kolekcjonerów (1997); współautor m.in. monografii na temat historii hitlerowskiego oszustwa naukowego nazywanego turem Hecka: Aurochs: le retour… d’une supercherie nazie  (1999) oraz książek, Pobyt i badania przyrodnicze Jeana-Etienne’a Guettarda w Rzeczypospolitej (1760–1762). Wraz z tłumaczeniem tekstu „Rozprawa o naturze ziem Polski i minerałach w nich zawartych” (2009), Wpływ francuskiej myśli przyrodniczej na rozwój nauk o ziemi w Polsce i na Litwie od końca XVIII wieku po rok 1830 (2012) i biografii Ludwika Bojanusa Louis Henri Bojanus: le savant de Vilnius (2015).

Zapraszamy!

Zgłoszenia uczestnictwa jako słuchacz na adres: muzeumpamieci@umk.pl

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!


Projekt realizowany z grantu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki 2016-2019


 

Print Friendly, PDF & Email

Małgorzata Baka

Dodaj komentarz