Wystawa metalowa w Krakowie została zorganizowana przez Towarzystwo dla popierania przemysłu krajowego „O własnych siłach”, na placu u zbiegu ulic: Wielopole, Starowiślna i Dietlowska. Jak pisano w sprawozdaniu w “Tygodnika Illustrowanego”: “Pawilony — a raczej jeden główny wielki pawilon, bo prócz niego i pawiloniku restauracyjnego niema innych budynków, wraz z bramą wchodową projektowane i wzniesione przez tutejszego architektę p. Lieblinga mile przedstawiają się oku, zwłaszcza zaś główne wejście na wystawę, brama zbudowana w czysto krajowym stylu i bardzo przypominająca dawne bramy wjazdowe mazurskich dworów szlacheckich, których mniej okazałe podobizny dziś jeszcze można spotkać przy obejściach wieśniaczych”.
Nad terenem wystawy górował pomnik Stanisława Szczepanowskiego “wielkiego idealisty i pierwszego szermierza w sprawie uprzemysłowienia Galicyi”. W głównym pawilonie wystawowym zaprezentowano okazy przemysłu krajowego, “wśród których warsztaty kolei państwowych galicyjskich: lwowskie, stanisławowskie, nowosądeckie, styryjskie i przemyskie, pierwsze zajęły miejsce”.
W trzyczęściowym sprawozdaniu Tygodnika zwracano ponadto uwagę na estetykę wyrobów i najważniejszych wystawców: “W pierwszym dziale przedewszystkiem zwracają uwagę szczegóły artystycznie kute z jednego kawałka żelaza o motywach zaczerpniętych ze świata roślinnego. Na niewielkim stoliczku widzimy gruszkę wraz z kiścią zieleni, różę, słonecznik, wiązkę kosaćców i gałęź bodiaka. A wszystko to obrobione jest z taką prawdą, tak wiernie naśladujące naturę, a przytem tak powiewne i delikatne, że wprost niechce się wierzyć, aby z twardego żelaza przy pomocy młota, można było coś podobnego wykonać”.
I dalej: “Wśród grona prywatnych przedsiębiorstw na pierwszy plan wybija się pracownia ślusarska Józefa Góreckiego. Artystyczny przemysł reprezentuje tu tylko kilka bardzo pięknie kutych lamp wiszących. Po za tern p. Górecki wystawił eleganckie urządzenie sypialni meblami systemu angielskiego oraz modele łóżek szpitalnych w kilku rodzajach, z których jedno łóżko szpitalne dające się każdej chwili przekształcić na fotel, zyskało sobie ogólne uznanie wśród sfer lekarskich”.
Więcej na temat wystawy:
- Z wystawy metalowej, Nowości Illustrowane. 1904, nr 1, s. 3-4
- Z wystawy metalowej, Nowości Illustrowane. 1904, nr 2, s. 4-5
- Z wystawy metalowej, Nowości Illustrowane. 1904, nr 3, s. 10
[ato]