Muzeum Lejb-Gwardyjskiego Pułku Litewskiego

opis skrócony

Muzeum powstało przed 1914 r. przy Lejb-Gwardyjskim Pułku Litewskim stacjonującym w Warszawie. W muzeum gromadzono pamiątki historyczne, broń, dokumentacja związana z dziejami pułku. Zbiory ewakuowano w 1915 r. Muzeum przestało istnieć w 1918 r. wraz z likwidacją muzeów pułkowych carskiej armii.zmiany w nazwach:

misja:

Budowanie i kultywowanie tradycji pułku i armii.

zakres terytorialny:
jednostka wojskowa i ewentualnie obszar jej funkcjonowania

opis instytucji:

Muzeum Lejb-Gwardyjskiego Pułku Litewskiego powstało przed 1914 r. na podstawie rozkazu nr 279 z 15 IX 1884 r. Na temat jego działalności wiadomo niewiele. Zalążkiem zbiorów były dary okolicznościowe i inne obiekty przechowywane w lokalu zgromadzenia oficerskiego pułku. Najprawdopodobniej, podobnie jak inne carskie muzea wojskowe miało ono siedzibę w klubie oficerskim pułku (kasynie), a wśród jego zbiorów dominowały pamiątki historyczne, broń, dokumentacja związana z dziejami pułku. Według wszelkiego prawdopodobieństwa w trakcie I wojny światowej muzeum dzieliło losy pułku. W 1915 r. wojska rosyjskie zostały ewakuowane z Warszawy. Formalnie przestało istnieć w 1918 r. wraz z likwidacją muzeów pułkowych carskiej armii,  nie jest jasne dokąd trafiły gromadzone obiekty.typ:
Muzeum państwowe wojsko


lokalizacja:

kraj: region: miejscowość: datowanie:
Królestwo Polskie Mazowsze Warszawa od 1900 do 1914

uwagi:

przed 1914: Koszary Ujazdowskie (róg Al. Ujazdowskich i Al. Szucha), ul. Marszałkowska 26 (sztab pułku)


Zbiory:

zbiory muzealne

przed 1914: archiwum oficerskie i muzealne, biblioteka, umundurowanie, uzbrojenie, pułkowe pieczęci, medale, żetony, insygnia, banknoty i inne przedmioty wykonane na pamiątkę różnych wydarzeń, fotografie; dary okolicznościowe m.in. dwa duże portrety Szefa Pułku Wielkiego Księcia Mikołaja Mikołajewicza mł.

Print Friendly, PDF & Email