Zbiory Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego: zbiór materii medycznej

opis skrócony

Zbiór materii medycznej, działający przy gabinecie Farmacyjnym (Farmaceutycznym) był jednym ze zbiorów naukowych Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W jego zbiorach znalazły się naczynia do przechowywania lekarstw, narzędzia dydaktyczne i pokazowe. Za twórcę Gabinetu uważa się Wincentego Szczuckiego. Po zamknięciu Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego zbiory uległy najprawdopodobniej rozproszeniu. Być może część z nich została przekazana do Szkoły Farmaceutycznej.zmiany w nazwach:

misja:

Gromadzenie obiektów związanych z medycyną, jako pomoc dydaktyczna przy nauczaniu studentów, oraz materiał do badań naukowych.

zakres terytorialny:

opis instytucji:

Zbiór został założony przez Wincentego Szczuckiego, lekarza i chirurga w 1820 i funkcjonował przy Gabinecie farmaceutycznym. Dozór nad zbiorem powierzono preparatorom Gabinetu Farmaceutycznego. Obejmował on ok. 160-180 przedmiotów (narzędzi) oraz okazy podlegające systematycznej wymianie w związku z prowadzonymi zajęciami dydaktycznymi i szybkim zużyciem. Wśród okazów trwałych znajdowały się głównie naczynia, do nietrwałych należały preparaty pochodzenia roślinnego. W 1824 roku na potrzeby zbioru zakupiono przeszklone szafy i klosze. W 1826 roku zbiór został przeniesiony do nowego lokalu. Być może część okazów trwałych trafiło do zbiorów Szkoły Farmaceutycznej.typ:
zbiory muzealne przy instytucjach uczelnie, szkoły


lokalizacja:

kraj: region: miejscowość: datowanie:
Królestwo Polskie Mazowsze Warszawa od 1820 do 1830

uwagi:

Królewski Uniwersytet Warszawski, Pałac Kazimierzowski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Królestwo Polskie


Pracownicy:

Wincenty Szczucki
Okres pracy pracownika od 1820
Okres pracy pracownika do 1832


Zbiory:

pomoce naukowe

1824 – 159 szt. przedmiotów
1827 – 398 szt. przedmiotów
1830 – 707 sz. przedmiotów
 
1820: moździerz porcelanowy z tłuczkiem, ważki rogowe z belką mosiężną i ciężarki
1824: 330 szt. naczyń do przechowywania lekarstw, narzędzia dydaktyczne (wagi z ciężarkami, moździerze); puszki szklane mniejsze z przykrywkami 180; większych 50; flaszeczek czworograniastych do olejków lotnych z korkami szlifowanymi 100 szt.
1826: puszki szklane ze szlifowanymi szklanymi przykrywkami 15 szt;
1827: 342 szt. naczyń do przechowywania, narzędzia pokazowe; puszki szklane ze szlifowanymi szklanymi przykrywkami 35 szt., rurki szklane 2 szt.
1828: dzieło: Vollstandige Sarrmlung offizinellen Pilanzen, 7 kajetów, w każdym po 24 rycin kolorowanych, z opisami.
1831: 10 tek oprawnych w półskórek, na przechowywanie «roślin kolorowanych».
 
okazy podlegające systematycznej wymianie: balsamy, kory, oleje, korzenie, zioła, kwiaty, nasiona i produkty farmaceutyczne

Print Friendly, PDF & Email