Muzeum Lejb-Gwardii Keksholmskiego Pułku Grenadierów

opis skrócony

Muzeum powstało w 1899 r. z inicjatywy oficera pułku por. Borysa Wiktorowicza Adamowicza przy Lejb-Gwardii Keksholmskiego Pułku Grenadierów stacjonującej w Warszawie.Było to drugie w kolejności formowania rosyjskie muzeum pułkowe (po utworzonym w 1886 r. muzeum 65 Moskiewskiego pułku piechoty Jego Wysokości w Chełmie Lubelskim). W muzeum gromadzono pamiątki historyczne, broń, odznaczenia, trofea, dokumenty związane z dziejami pułku związanymi z nim waznymi osobistościami. Muzeum przestało istnieć w 1918 r. wraz z likwidacją muzeów pułkowych carskiej armii.zmiany w nazwach:

misja:

Budowanie i kultywowanie tradycji pułku i armii.

zakres terytorialny:
jednostka wojskowa i ewentualnie obszar jej funkcjonowania

opis instytucji:

Muzeum Lejb-Gwardii Keksholmskiego Pułku Grenadierów zostało utworzone w 1899 r. na podstawie rozkazu nr 279 z 15 IX1884 r. dot. muzeów pułkowych. Jego inicjatorem był por. Borys Wiktorowicz Adamowicz, pomysł zyskał aprobatę zgromadzenia oficerów pułku. Muzeum zostało zokalizowane w budynku ogólnego zgromadzenia oficerów w koszarach pułku (koszary mokotowskie). Podstawą działalności były Prawiła muzeja opracowane przez Adamowicza, przyjęte przez zgromadzenie oficerów i zatwierdzone przez dowódcę pułku. Muzeum opiekowali się oficerowie pełniący funkcje: chranitela (wybierany na rok przez zgromadzenie oficerów) i pomocnika chranitela oraz przydzielony do nich żołnierz. Zwiedzanie muzeum oraz wykonywanie fotografii odbywało się za zgodą chranitela a w wyjątkowych przypadkach zgromadzenia oficerów. Funkcję pierwszego chranitela pełnił por. B. W. Adamowicz. Muzeum przestało istnieć w 1918 r. wraz z likwidacją muzeów pułkowych carskiej armii. Nie jest jasne dokąd trafiły gromadzone obiekty.typ:
Muzeum państwowe wojsko
rodzaje pamięci:
narodowa rosyjska
obszary pamięci:
obszar historyczny pamiątki/relikwie


lokalizacja:

kraj: region: miejscowość: datowanie:
Królestwo Polskie Mazowsze Warszawa od 1899 do 1915

Pracownicy:

Borys Wiktorowicz Adamowicz
Okres pracy pracownika od 1899
Okres pracy pracownika do 1900
data zakończenia funkcji nie jest znana


Zbiory:

zbiory muzealne

1907: 1256 obiektów;

1912: 2000 obiektów i dokumentów (pułkowe relikwie, pamiątki, symbole, odznaczenia; m.in. dwie srebrne trąbki podarowane przez carycę Elżbietę za wzięcie Berlina podczas wojny siedmioletniej (1760); relikwie okrętu "Eustachy Placisius", zatopionego podczas bitwa pod Chesmą [ważne dla historii pułku]; znak pułkowy z czasów Katarzyny II (1780); 4 pułkowe i batalionowe odznaczenia św. Jerzego nadane przez Aleksandra II za wojnę rosyjsko-turecką 1877-1878; talerz z serwisu hr. Alekseja Grigoriewicza Orłowa podarowany przez Katarzynę II (przekazany do muzeum przez rosyjską flotę na 200 rocznicę założenia pułku); pośmiertna złota maska założyciela pułku Piotra Wielkiego i srebrny kubek grenadierski odlane z pagonów ostatnich oficerów Kreksholmskiego Pułku (złożona przez zgromadzenie oficerów 1898); insygnia i wstęgi orderowe śś Włodzimierza, Aleksandra Newskiego i Andrzeja należące do dowódcy pułku 1783-1798 Fiodora Fiodorowicza von Buxhoefdena).

Specjalną część stanowiła “Biblioteka muzealna” składająca się z książek wydzielonych dla muzeum z biblioteki zgromadzenia oficerskiego pułku (publikacje związane z historią pułku, aktualny statut zgromadzenia, katalogi oficerskiej biblioteki).

Print Friendly, PDF & Email