Musaeum Gottwaldianum

opis skrócony

Gabinet Christopha Gottwalda został założony w drugiej połowie XVII w. i uzupełniany przez Johanna Christoph Gottwalda do 1713 r. W kolekcji zbioru wchodziły zbiory przyrodnicze oraz instrumenty naukowe. Zbiory zostały sprzedane na aukcji w 1714 r. Część z nich została zakupiona do Kunstkamery Piotra Wilkiego w Petersburgu, ob. w zbiroach Muzeum Mineralogicznego im. A. J. Fersmana.


Kalendarium:

1663: - powrót Christopha Gottwalda do Gdańska, tworzenie kolekcji przyrodniczej

1694: - wizyta podróżnika Carla Arndt

1714: - sprzedaż części kolekcji na aukcji


zmiany w nazwach:
Gabinet Christopha Gottwalda

misja:

zakres terytorialny:

opis instytucji:

Gabinet Christopha Gottwalda został założony w drugiej połowie XVII w. Gromadzona kolekcja obejmująca przede wszystkim zbiory przyrodnicze oraz przyrządy naukowe była znana i ceniona wśród podróżników. Wygląd Gabinetu oraz zgromadzone okazy ilustruje katalog autorstwa kolekcjonera. Po śmierci Christopha Gottwalda kolekcję uzupełniał jego syn Johann Christoph Gottwald (do 1713 r.). Musaeum Gottwaldianum opisana została w katalogu aukcyjnym z 1714 r. Zbiory mineralogiczne zostały najprawdopodobniej zakupione przez wysłannika carskiego w 1714 r., a w 1716 r. trafiły do zbiorów Kunstkamery Piotra Wielkiego (ob. w zbiorach Muzeum Mineralogicznego im. A. J. Fersmana). Kolejne okazy ze zbiorów sprzedawane były w kolejnych latach przez wdowę po Johannie Christophie Gottwaldzie, prawdopodobnie część z nich zakupiło Gdańskie Towarzystwo Przyrodnicze.typ:
kolekcja prywatna


lokalizacja:

kraj: region: miejscowość: datowanie:
Niemcy | Prusy Gdańsk od 1700 do 1713

uwagi:

1690: Fleischergasse 25/28  (ob. ul. Rzeźnicka)


Pracownicy:

Christopher Gottwaldt
Okres pracy pracownika od 1700
Okres pracy pracownika do 1700

Johann Christoph Gottwaldt
Okres pracy pracownika od 1700
Okres pracy pracownika do 1713


Zbiory:

zbiory muzealne

1694: donice z egzotycznymi roślinami (koralodrzew), bezoary, kora cynamonowca, muszle, kolekcja owadów, zbiory przyrodnicze, górnicze, artefakty;
przed 1700: kolekcja przyrodnicza, plansze miedziorytnicze, rękopisy
po 1700: naturalia, starożytności
przed 1714: zbiory mineralogiczne z Europy Środkowej, krajów niemieckojęzycznych (Śląsk, Węgry, czechy, Saksonia, Nadrenia, Westfalia, Turyngia, Góry harzu, tyrol, Szwajcaria, Skandynawia, basen Morza Śródziemnego, Ukraina Wschodnia); 240 obiektów (srebro, złoto, miedź, żelazo, ołów, rtęć, siarka, sole, kamienie szlachetne i półszlachetne, muszle), minerały i skamieniałości, kolekcja 200 bursztynów z inkluzjami zwierzęcymi, przezroczyste i inn.; 66 futerałów z oszlifowanymi kamieniami; kamienie wyciągnięte z trzewi, bezoary, aetyt, bufinit; 3000 minerałów, skał i skamieniałości; animalia i vegetabilia (muszle, pancerze, szkielety morskich zwierząt, ptasie głowy i dzioby, kły, zęby, strusie jaja, i inn.); nasiona i rośliny, korzenie, orzechy, szyszki, owoce; 123 artefakty, modele, exotica, przedmioty z kości słoniowej, figurki starożytne, medale okolicznościowe, drzeworyty, portrety; korale, relikwia, szkielety; przedmioty w słojach;

Do najcenniejszych okazów należały m.in. „kamień zwany de cobra de capello” oraz „kamień wydobyty z prawej nerki króla polskiego Jana III po jego śmierci”.

Print Friendly, PDF & Email