Zbiory Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego: Muzeum Starożytności Słowiańskich Hipolita Skimborowicza

opis skrócony

Muzeum Starożytności zostało założone w 1869 r. przy Szkole Głównej Warszawskiej z inicjatywy Hipolita Skimborowicza. W zbiorach instytucji znalazły się okazy archeologiczne, historyczne, etnograficzne, znajdujące się wcześniej w Gabinecie Starożytnych Osobliwości oraz innych zbiorach naukowych Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W 1869 r., po zamknięciu Szkoły Głównej Warszawskiej, Muzeum przeszło pod zarząd Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1871 r. zostało przekształcone w Gabinet Starożytności, którego zbiory połączono następnie z kolekcją Gabinetu Archeologicznego.

Kalendarium:

1869-01-01: - powstanie Muzeum Starożytności przy Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim

1871-01-01: - reorganizacja i przekształcenie muzeum w Gabinet Starożytności

zmiany w nazwach:
Muzeum Starożytności Słowiańskich Hipolita Skimborowicza przy Szkole Głównej Warszawskiej; Gabinet starożytnych osobliwości kraju własnego; Zbiór osobliwości starożytnych; Gabinet starożytności; Muzeum Antyków;

misja:

Zgromadzenie wszystkim starożytności przechowywanych na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim, stworzenie zbioru pomocnego przy prowadzeniu zajęć dydaktycznych z dziedziny archeologii.

zakres terytorialny:

opis instytucji:

Muzeum Starożytności zostało założone z inicjatywy Hipolita Skimborowicza w 1869 r. przy Szkole Głównej Warszawskiej. Podstawą jego zbiorów stały się „różne zabytki historyczno-archeologiczne” zdeponowane w Gabinecie Zoologicznym, a stanowiące kolekcję Gabinetu starożytnych osobliwości Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Muzeum zajmowało cztery pomieszczenia na parterze Pałacu Kazimierzowskiego, w lokalu Biblioteki Głównej. Kustoszem zbiorów był Skimborowicz.

Zbiory Muzeum Starożytności obejmowały zabytki z zakresu archeologii pradziejowej, śródziemnomorskiej, pamiątki historyczne, okazy etnograficzne. Przedmioty te pochodziły w większości przypadków ze zbiorów znajdujących się w różnych gabinetach uniwersyteckich i instytucjach kultury, a także z przekazów artefaktów wydobytych na terenie Królestwa i darów osób prywatnych. Zamknięcie Szkoły Głównej Warszawskiej przy której działało muzeum i przejście pod zarząd Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego spowolniło rozwój instytucji. W 1871 r. na skutek reorganizacji zbiorów, muzeum zostało przekształcone na Gabinet Starożytności, w kolejnych latach określany jako Gabinet Archeologiczny. Od 1877 roku działalnością Gabinetu kierował Antoni Mierzyński, który próbował reorganizować i rozwijać kolekcję archeologiczną. Brak wsparcia finansowego i lokalowego ze strony władz uczelni spowodowały rezygnację Mierzyńskiego z pełnionej funkcji. W późniejszym czasie kolekcja została włączona do zbiorów Gabinetu Archeologicznego.

typ:
zbiory muzealne przy instytucjach uczelnie, szkoły

lokalizacja:

kraj: region: miejscowość: datowanie:
Królestwo Polskie Mazowsze Warszawa od 1869 do 1877

uwagi:

Królewski Uniwersytet Warszawski, Pałac Kazimierzowski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

1869: parter Pałacu Kazimierzowskiego, cztery pomieszczenia po lewej stronie od wejścia

po 1877 kolekcja włączona do zbiorów Gabinetu Archeologicznego

Pracownicy:

Hipolit Skimborowicz
Okres pracy pracownika od 1869