Zbiory Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego: Gabinet archeologiczny
opis skrócony
Kalendarium:
1831: - zamknięcie Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego
1832: - utworzenie Dyrekcji Gabinetów Naukowych Okręgu Naukowego Warszawskiego
1869: - utworzenie Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego
1915: - ewakuacja Rosjan z Warszawy
zmiany w nazwach:
1877: Gabinet Archeologiczno-Numizmatyczny
misja:
Gromadzenie artefaktów archeologicznych.
zakres terytorialny:
opis instytucji:
Gabinet archeologiczny Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskie był kontynuatorem Gabinetu starożytnych osobliwości, działającym przy Królewskim Uniwersytecie Warszawskim, które po 1832 r. trafiły pod zarząd Dyrekcji Gabinetów Naukowych Warszawskiego Okręgu Naukowego a następnie trafiły do Muzeum Starożytności przy uniwersytecie. Do 1869 r. zbiory wzbogacane były o okazy odnajdywane w czasie prowadzonych prac budowlanych. W ten sposób do zbioru trafiły popielnice spod Łęczny, gub. lubelska, urny z okolic Tarnogrodu, Łęczycy, Nietuliska. W 1877 r. do zbioru dołączono Gabinet Numizmatyczny.
Pierwszym kustoszem Gabinetu był Antoni Mierzyński, kolejnym Adolf Pawiński. W 1897 r. kustoszem Gabinetu został Teodor Wierzbowski, który w 1904 r. opracował historię uniwersyteckiej kolekcji starożytności. Planował również opublikować katalog zbiorów. W 1912 r., w związku z przygotowywaną wystawą, sporządzono listę okazów znajdujących się m.in. w zbiorach Gabinetu Archeologicznego.
W 1914 r. władze uniwersyteckie zdecydowały o wywiezieniu najcenniejszych eksponatów do Petersburga i Moskwy. W 1915 r. Wierzbowski zrzekł się funkcji kustosza zdewastowanego zbioru, a kuratorem Gabinetu Archeologicznego został mianowany Kazimierz Stołyhwo. W tym samym roku naprawiono uszkodzenia w lokalu zajmowanym przez Gabinet oraz oczyszczono i uporządkowano zbiory. Obejmowały one wówczas: przedmioty z archeologii przedhistorycznej i klasycznej, okazy etnograficzne oraz przedmioty o wartości historycznej. W związku z brakiem katalogu zbiorów przystąpiono do ich inwentaryzacji (Roman Jakimowicz). Równocześnie uzyskano zgodę na powiększenie lokalu Gabinetu o dodatkowy pokój. W 1916 r. kierownictwo nad Gabinetem zostało przekazane Ryszardowi Ganszyńcowi.
typ:
zbiory muzealne przy instytucjach
uczelnie, szkoły
lokalizacja:
kraj: | region: | miejscowość: | datowanie: |
Królestwo Polskie | Mazowsze | Warszawa | od 1869 do 1915 |
uwagi:
Warszawa
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
Pracownicy:
Antoni Mierzyński
Okres pracy pracownika od 1869
Okres pracy pracownika do 1888
Adolf Pawiński
Okres pracy pracownika od 1888
Okres pracy pracownika do 1896
Teodor Wierzbowski
Okres pracy pracownika od 1897
Okres pracy pracownika do 1915
Kazimierz Stołyhwo
Okres pracy pracownika od 1915
Okres pracy pracownika do 1915
Ryszard Gansiniec [Ganszyniec]
Okres pracy pracownika od 1916
Okres pracy pracownika do 1917
Zbiory:
zbiory naukowe
1904: 2 259 szt. (251 nr inwentarzowych)
1897: okazy przedhistoryczne (zbiór narzędzi krzemiennych z Ossówki pow. Stopnicki, m.in. 25 szt. strzałek, część dłuta, nożyki nukleusy, skrobaczki)
1898: skorupy gliniane i narzędzia krzemienne (z cmentarzyska we wsi Luszyna pow. Kutnowski, znalezione przez I. Bielaszewskiego); 6 urn z kośćmi i spalonymi ciałami, waza brązowa (z wsi Brzeziny gm. Bródno, pow. warszawski); młotek kamienny (gub. Lubelska), fragm.. urny (Czersk); kości, krzemienie, paciorki (przedmieścia Pragi); fragm. urny (gm. Bródno, pow. warszawski)