Zbiory Warszawskiego Towarzystwa Farmaceutycznego

opis skrócony

Zbiory Warszawskiego Towarzystwa Farmaceutycznego tworzone były od 1872 r. w ramach działalności założonego w 1871 r. Towarzystwa. Obejmowały one okazy farmakognostyczne, mineralogiczne, przyrodnicze, fizyczne i chemiczne. Najprawdopodobniej większość zbiorów została zniszczona w czasie II wojny światowej.

Kalendarium:

1871-03-31: - zatwierdzenie statutu Warszawskiego Towarzystwa Farmaceutycznego

1872-04-22: - rozpoczęcie działalności Towarzystwa

1881: - apel o gromadzenie zabytków aptekarstwa

1899: - przeniesienie siedziby do budynku przy ul. Długiej 16

1933: - nadbudowa siedziby Towarzystwa; przekazanie części kolekcji Muzeum Przemysłu i Techniki

zmiany w nazwach:
Muzeum Farmacji; Muzeum zabytków aptekarskich; muzeum chemiczno-farmaceutyczne;

misja:

zakres terytorialny:

opis instytucji:

W 1871 r., po wieloletnich staraniach środowiska farmaceutycznego zatwierdzony został statut Warszawskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, które zaczęło działać w 1872 r.  W tym czasie rozpoczęto tworzenie zbiorów farmakologicznych, mineralnych, zielników botanicznych, zbiorów preparatów anatomicznych.  Działalność Towarzystwa koncentrowała się na podnoszeniu wiedzy i jakości edukacji, publikacji wydawnictw naukowych. Zbiory pozyskiwane były dzięki darom lub zakupom. W 1881 r. Ernest Świeżawski i Kazimierz Wenda w recenzji omawiającej zabytki aptekarstwa na Wystawie Dzieł Sztuki stosowanej do przemysłu zwrócili się z apelem o gromadzenie okazów do dziejów aptekarstwa na potrzeby badań naukowych oraz przyszłego Muzeum farmacji, jednak nie została ona wówczas podjęta. Pierwsze okazy trafiły do zbiorów w 1888 r. W 1899 r. Towarzystwo przeniosło się do budynku przy ul. Długiej 16, który wkrótce został zakupiony na własność. W 1901 r. Marian Stępowski powrócił do koncepcji tworzenia zbiorów aptecznych, które w jego ocenie powinny byc tworzone przy Muzeum Rolnictwa i Przemysłu. Systematycznie powiększano zbiory muzealne, kustoszem kolekcji był Walenty Łękawski (do 1899). W 1912 r. odbył się Pierwszy Zjazd Aptekarzy Królestwa Polskiego, wówczas podjęto uchwałę o gromadzeniu zbiorów muzealnych, które rosły od 1913 r. Wybuch I wojny światowej zahamował rozwój zbiorów Towarzystwa. Do idei powrócono w 1920 r., a następnie w 1922 r. W 1933 r. część kolekcji Towarzystwa została przekazana do zbiorów Muzeum Przemysłu i Techniki. Jednocześnie Towarzystwo pozyskiwało nowe okazy, otwarcie Muzeum farmaceutycznego w Warszawie miało nastąpić w 1939 r. Większość zbiorów została zniszczona w czasie II wojny światowej.

typ:
zbiory muzealne przy instytucjach instytucje naukowe, kulturalne, społeczne

lokalizacja:

kraj: region: miejscowość: datowanie:
Królestwo Polskie Mazowsze Warszawa od 1872 do 1899

uwagi:

1871: ul. Krakowskie Przedmieście 63

Pracownicy:

Walenty Łękawski
Okres pracy pracownika od 1872
Okres pracy pracownika do 1899

Ferdynand Karo