11.12.2020, Redakcja

W ostatnich dniach ukazał się drugi tom serii „Pomniki Muzealnictwa Polskiego” wydawanej
wspólnie przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów z Państwowym Instytutem Wydawniczym, zatytułowany “Muzeum Tatrzańskie im. T. Chałubińskiego w Zakopanem”. Nowe wydanie tego pochodzącego z 1915 roku tekstu zostało opracowane przez członkinię naszego zespoły projektowego – dr Aldonę Tołysz oraz opatrzone obszernym wstępem prof. Jerzego M. Roszkowskiego.

Publikacja skupia się wokół memoriału Bronisława Piłsudskiego, poświęconego Muzeum Tatrzańskiemu im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Sam tekst ‒ zdumiewająco nowoczesny ‒ stanowi też doskonałą okazję do przypomnienia, iż Bronisław Piłsudski ‒ znany głównie jako wybitny znawca kultury Ajnów, z którą zetknął się podczas zesłania ‒ po powrocie do ojczyzny prowadził także badania etnograficzne Podhala i był silnie zaangażowany w tworzenie kolekcji etnograficznej Muzeum Tatrzańskiego.

Małgorzata Baka