Biblioteka Rady Miasta Gdańska przy Gimnazjum Akademickim | Bibliotheca Senatus Gedanensis

opis skrócony

Biblioteka Rady Miasta Gdańska przy Gimnazjum Akademickim (Bibliotheca Senatus Gedanensis) została załozona w 1596 r. W jej zbiorach znajdował się m.in. bogaty księgozbiór, portrety uczonych i osobistości, zbiory graficzne, przyrządy naukowe. W 1819 r. Zbiory zostały przeniesione do kościoła szpitalnego pw. św. Jakuba na Starym Mieście. Znaczna część księgozbioru przetrwała do dnia dzisiejszego i weszła do zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN.

Kalendarium:

1596: - otwarcie Biblioteki Rady Miasta Gdańska przy Gimnazjum Akademickim

1756: - powiększenie siedziby biblioteki

1819: - przeniesienie zbiorów do budynku kościoła szpitalnego pw. św. Jakuba na Starym Mieście

zmiany w nazwach:

misja:

Założona jako biblioteka miejska oraz na potrzeby uczniów i profesorów Gimnazjum Akademickiego w Gdańsku.

zakres terytorialny:

opis instytucji:

W 1591 r. Jan Bernard Bonifacio, markiz Orii, uchodząc przed prześladowaniami religijnymi cesarza Karola V osiedlił się w Gdańsku, podarował Radzie Miasta Gdańska część swojego bogatego księgozbioru, ocalonego z rozbitego okrętu, w zamian za mieszkanie i utrzymanie.  Bibliotekę umieszczono w znajdującym się w  dawnym budynku klasztoru franciszkanów Gimnazjum, od 1580 r. Gimnazjum Akademickie.
Bibliotheca Senatus Gedanensis została otwarta w 1596 r., akt fundacyjny podpisał m. in. burmistrz Jan von der Linde. Zgodnie z treścią dokumentu, zbiory utworzono aby “(...) ocalić i zachować nietknięte, w celu przekazania potomnym, różne teksty świętych komentarzy do wszystkich części tak Starego jak i Nowego Przymierza, a także dzieł innych sztuk i nauk, przesławne świadectwa naszej wiedzy; jak również znamienite pisma uczonych, zarówno współczesnych, jak i wybitnych dawnych autorów, którym bądź to ludzka niedbałość i złe postępowanie, bądź też niesprawiedliwość ze strony czasu pogrążającego wszystko w niepamięć, może przynieść zagładę”.
Ze zbiorów mogli korzystać zarówno profesorowie, uczniowie, jak i mieszkańcy miasta.  Biblioteka szybko się rozrastała dzięki licznym ofiarodawcom, wśród których dominowali gdańszczanie, niektóre dary pochodziły od  miejscowych i zagranicznych kolekcjonerów. Zbiory zajmowały cztery przestronne sale, w 1756 r. dodano piątą dawnego auditorium anatomicum. W 1819 r. ze względu na zawilgocenie murów, bibliotekę przeniesiono do  kościoła szpitalnego pw. św. Jakuba na Starym Mieście, ul. Łagiewniki.  Znaczna część księgozbioru przetrwała do dnia dzisiejszego i weszła do zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN.

typ:
zbiory muzealne przy instytucjach biblioteki

lokalizacja:

kraj: region: miejscowość: datowanie:
Niemcy | Prusy Gdańsk od 1700 do 1819

uwagi:

1596: Gdańskie Gimnazjum Akademickie w budynkach dawnego klasztoru franciszkanów, ul. Toruńska

Pracownicy:

Daniel Asaricus

Adrian Engelke

Chrystian Schröder

Zbiory:

zbiory naukowe

1596: humanistyczny księgozbiór (ok. 1140 dzieł) Jana Bernarda Bonifacio, markiza Orii,  dawna kolekcja ksiąg z franciszkańskiego klasztoru w Gdańsku
1597: biblioteki prywatne: teologa Aleksandra Glasera, prawnika Henryka Lemke, historyka Kaspra Schütza
1650: dwa globusy
1657-1659: dary Heveliusa m. in. dzieła Platona
1674: Biblia niemiecka, drukowana w Lubece w 1494 r. (burmistrz Jerzy z Boemeln)
do 1700: ponad 12 tys. tomów
do 1800: ok. 26 tys. Tomów, w tym kolekcje: Korduli Feldstette, Elisabeth Brandes, Jerzego Knophiusa, Walentego Schlieffa, Krzysztofa Celestyna Mrongowiusa

Zbiory graficzne: luźne ryciny, albumy ze sztychami, rysunki;

Z zachowanych opisów wynika, że w zbiorach znajdowały się portrety uczonych i osobistości gdańskich  przyrządy matematyczne, przyrodnicze, eksponaty takie jak ludzkie szkielety, kolekcja rękopisów, wśród których spotyka się zabytki sięgające X-XI w., a także tabliczki woskowe, liście palmowe, dyplomy, kodeksy pergaminowe, kroniki, sztambuchy, muzykalia, listy, teksty naukowe i literackie, mapy, plany, atlasy, dzieła kartograficzne i globusy, pochodzące z XVI-XVIII w. Do najcenniejszych zabytków należały inkunabuły: Ars minor Aeliusa Donata wytłoczone w Gdań­sku w 1498 r. i Breviarium Plocense w edycji weneckiej z 1498 r.