Muzeum Koła Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego

opis skrócony

Muzeum założone w 1916 r. przez Koło Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego w Olkuszu miało na celu gromadzenie pamiątek związanych z polskimi legionami walczącymi w rejonie Olkusza.

Kalendarium:

1915-03-15: - utworzenie Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego w Olkuszu

1916: - utworzenie muzeum

1917: - Liga Kobiet przekazała swój księgozbiór do olkuskiej Biblioteki Publicznej

1917-03-01: - otwarcie Biblioteki Publicznej w Olkuszu

zmiany w nazwach:

misja:

zakres terytorialny:

opis instytucji:

Liga Kobiet Pogotowia Wojennego w Olkuszu została utworzona w 1915 r., a jej czele stanęły m.in. Kamila Olczyk-Rajdecka oraz Wieńczysława Buchowiecka. W 1916 r. podjęto inicjatywę organizacji muzeum, w którym gromadzone byłyby pamiątki związane z udziałem olkuszan legionach. W 1917 r. zebrane obiekty wraz z księgozbiorem Muzeum Oddziału olkuskiego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i Resursy Obywatelskiej dały początek Bibliotece Publicznej w Olkuszu w dniu 1 III 1917 r. Kolekcja została następnie przekazana do Muzeum Narodowego w Warszawie. W ramach depozytu zbioru prezentowano w Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Olkuszu (zbiory eksponowane w 8 gablotach, 1930).

typ:
zbiory muzealne przy instytucjach instytucje naukowe, kulturalne, społeczne

lokalizacja:

kraj: region: miejscowość: datowanie:
Królestwo Polskie Olkusz od 1916 do 1917