Zbiory Uniwersytetu Jagiellońskiego: Gabinet Chemiczny

opis skrócony

Gabinet chemiczny był zbiorem o charakterze muzealnym tworzonym w ramach działalności dydaktycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W jego zbiorach znalazły się preparaty i narzędzia chemiczne oraz modele z zakresu chemii. W dwudziestoleciu międzywojennym zbiory stały się częścią Muzeum Historii Nauk Ścisłych Uniwersytetu Jagielloń­skiego [?].

Kalendarium:

1835: - utworzenie gabinetu chemicznego

1873: - przeniesienie zbiorów do nowego gmachu

1879-09-02: - przeniesienie Szkoły Sztuk Pięknych do nowego budynku

1899: - modernizacja gmachu Collegium Chemicum

1913: - rozpoczęcie modernizacji gmachu Collegium Chemicum

zmiany w nazwach:
po 1918: Muzeum Historii Nauk Ścisłych Uniwersytetu Jagielloń­skiego

misja:

Gromadzenie jak największej liczby okazów, jako pomoc dydaktyczna przy nauczaniu studentów oraz jako materiał do badań naukowych.

zakres terytorialny:

opis instytucji:

Zbiory chemiczne gromadzone w Collegium Physicum ramach działalności Wydziału lekarskiego od 1783 r. W 1833 r. w ramach  reorganizacji Uniwersytetu utworzono katedrę chemii i farmacji, przy której z inicjatywy Floriana Sawiczewskiego w 1835 r. utworzono Gabinet i pracownię chemiczną, który w szybkim czasie stał się “ozdobą” wydziału. W 1851 r. Zarząd nad gabinetem przejął Emilian Czyrniański, który podjął starania o przeniesienie zbiorów do nowej, większej siedziby. Stało się to możliwe po pożarze tzw. Starej Drukarni Uniwersytetu jagiellońskiego, jej remoncie i adaptacji na potrzeby dydaktyczne. W 1870 r. gmach przy ul. Jagiellońskiej 22, zwany także Collegium Chemicum, w którym tymczasowo znajdowała się także Szkoła Sztuk Pięknych i Szkoła Przemysłowa,  do którego w 1873 r. przeniesiono zbiory chemiczne. W 1879 r. po przeniesieniu Szkoły Sztuk Pięknych do innego budynku wszystkie sale w budynku zostały przeznaczone na potrzeby katedry, w 1899-1900 przeprowadzono gruntowną modernizację gmachu. W 1911 r. II Zakład Chemiczny zajmujący się chemią fizyczną i farmakologiczną został przeniesiony do budynku Collegium Iuridicum przy ul. Grodzkiej (ob. Al. A. Mickiewicza), natomiast w 1912 r. podjęto decyzję o budowie odrebnego gmachu Zakładu Chemiii. W 1913 r. Przejęto i rozpoczęto remont oraz modernizację na potrzeby zakładu pomieszczenia zajmowane wcześniej przez Szkołę Przemysłową (po jej przeniesieniu na ul. Żabią).
W dwudziestoleciu międzywojennym pomieszczenia d. Refektarza zostały zaadaptowane na potrzeby Muzeum Historii Nauk Ścisłych Uniwersytetu Jagielloń­skiego. Do zbiorów włączono kolekcję Gabinetu chemicznego [?].

typ:
zbiory muzealne przy instytucjach uczelnie, szkoły

lokalizacja:

kraj: region: miejscowość: datowanie:
Austro-Węgry Galicja Zachodnia Kraków od 1835 do 1873

uwagi:

1783: Collegium Physicum, ul.św. Anny 6

Pracownicy:

Florian Sawiczewski
Okres pracy pracownika od 1835
Okres pracy pracownika do 1851
założyciel