Zbiory Szkoły Głównej Krakowskiej | Uniwersytetu Jagiellońskiego: Gabinet Historii Naturalnej

opis skrócony

Gabinet Historii Naturalnej był zbiorem o charakterze muzealnym tworzonym w ramach działalności dydaktycznej Szkoły Głównej Koronnej, a następnie Szkoły Głównej Krakowskiej. W jego zbiorach znalazły się okazy przyrodnicze, zoologiczne i minerały. W 1811 r. W związku z podziałem Katedry Historii Naturalnej na oddzielne katedry: botaniki, zoologii i mineralogii zbiory zostały podzielone, dając początek Gabinetom Zoologicznemu i Mineralogicznemu.

Kalendarium:

1782: - tworzenie Gabinetu Historii Naturalnej przy Collegium Physicum

1783: - utworzenie Szkoły Głównej Koronnej, podział na Kolegium Fizyczne (Collegium Physicum) ze szkołą matematyczną, fizyczną i lekarską oraz Kolegium Moralne, ze szkołą teologiczną, prawa i literatury

1802-10-20: - dekret o połączeniu uniwersytetu we Lwowie i w Krakowie

1803: - do 1805, okres “regulacji” i przenoszenia katedr ze Lwowa, przekształcenie tamtejszego uniwersytetu w Liceum

1810: - utworzenie Dyrekcji Edukacji Narodowej; zakup kolekcji prof. Baltazara Hacqueta na wniosek Dyrekcji Edukacji Narodowej

1810: - zastąpienie katedry historii naturalnej trzema katedrami: botaniki, zoologii i mineralogii

1811: - podział Gabinetu historii naturalnej na: Gabinet Zoologiczny, Gabinet Mineralogiczny

zmiany w nazwach:

misja:

Gromadzenie jak największej liczby okazów, jako pomoc dydaktyczna przy nauczaniu studentów oraz jako materiał do badań naukowych.

zakres terytorialny:

opis instytucji:

W 1780 r. Hugo Kołłątaj rozpoczął przeprowadzanie reformy Akademii Krakowskiej, która została przekształcona na Szkołę Główna Koronną. Decyzja o założeniu Gabinetu Historii Naturalnej Szkoły Głównej Koronnej została podjęta ok. 1780 r. Twórcą gabinetu został Jan Jaśkiewicz, który zakupił kolekcję przyrodniczą w Paryżu oraz przekazał własne zbiory. Środki finansowe Pieniądze na powiększanie gabinetu przekazał prezes Komisji Edukacji Narodowej Książę Prymas Michał Poniatowski. Gabinet istniał już w 1783 r., a dwa lata później Kolegium fizyczne uchwaliło potrzebę jednego vice-profesora dla Historyi naturalnej, którego powinnością być miało: „utrzymywać Gabinet i jego dokładny inwentarz rzeczy kopalnych i zwierząt, a gdy Gabinet będzie raz w tydzień otwarty przychodzącym i potrzebującym objaśnienia, tłumaczyć zadane pytania“. Rok później utworzono fundusz, z którego powiększano zbiory oraz nabyto meble konieczne dla właściwego przechowywania i ekspozycji okazów.  Zły stan techniczny budynku spowodowany pośpiesznie wykonanym remontem spowodował konieczność zabrania kolekcji, “dopiero w r. 1787, przed samym przyjazdem Stanisława Augusta do Krakowa, gabinet przyrodniczy został doprowadzony do ładu. Sposób jego ułożenia spotkał się z aprobatą i uznaniem Michała Poniatowskiego i innych zwiedzających” (Chamcówna, 1957: 185). Opiekunami zbiorów byli wykładowcy historii naturalnej, którzy nabywali oraz porządkowali zbiory, które gromadzono w jednej z sal Kolegium Fizycznego.
W związku z reformą szkolnictwa wprowadzoną przez władze Cesarstwa Austriackiego, uniwersytety w Krakowie i Lwowie zostały połączone (1803), a następnie uczelnia Lwowska została zredukowana do rangi Liceum (1809). Zbiory Gabinetu powiększyły się w związku z przewiezieniem na życzenie nowych wykładowców części okazów ze Lwowa, zbiory gabinetu powiększane były także poprzez zakupy, do najważniejszych należała kolekcja minerałów jednego z wykładowców prof. Hacqueta.
W 1811 r. katedra historii naturalnej została podzielona na trzy, oddzielne katedry: botaniki, zoologii i mineralogii, co wiązało się z podziałem zbiorów zgromadzonych w Gabinecie HIstorii Naturalnej na Gabinet Zoologiczny i Mineralogiczny.

typ:
zbiory muzealne przy instytucjach uczelnie, szkoły

lokalizacja:

kraj: region: miejscowość: datowanie:
Austro-Węgry Galicja Zachodnia Kraków od 1780 do 1811

uwagi:

1782: na parterze Collegium Physicum, ul. Św. Anny 193 (ob. 6)

Pracownicy:

Jan Dominik Jaśkiewicz
Okres pracy pracownika od 1780
Okres pracy pracownika do 1787

Franciszek Scheidt