Muzeum częstochowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego

opis skrócony

Muzeum częstochowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego utworzono w 1908 r. w ramach działalności założonego w tym samym roku Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Częstochowie. Muzeum gromadziło przede wszystkim okazy przyrodnicze i mineralogiczne z okolic Częstochowy, pisma krajoznawcze i przyrodnicze, mapy. W czasie I wojny światowej muzeum ograniczyło swoja działalność, rozwój placówki nastąpił po 1921 r.

Kalendarium:

1908: - utworzenie Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Częstochowie, organizacja zbiorów muzealnych

1910: - wynajęcie sali w prywatnej szkole średniej G. Kośmińskiego, przy ul. Teatralnej 7

1912: - muzeum dostępne dla zwiedzających

1913: - przeniesienie muzeum do domu Towarzystwa Dobroczynności

1914: - zahamowanie działalności muzeum

1916: - powstanie działu związanego z pamiątkami z I wojny.

1924: - przeniesienie zbiorów muzealnych do budynku Muzeum Higieny

zmiany w nazwach:
Muzeum oddziału PTK w Częstochowie; Muzeum Częstochowskie

misja:

Powiększenie zbiorów przyrodniczych i krajoznawczych oraz utworzenie działu obrazującego miejscowy przemysł. Muzeum miało posiadać charakter pracowni dydaktycznej.

zakres terytorialny:

opis instytucji:

Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Częstochowie założony został w 1908 r. z inicjatywy Władysława Biegańskiego. Podstawą zbiorów muzealnych stały się okazy przekazane przez Komitet Organizacyjny Krajowej Wystawy Przemysłowo-Rolniczej i poszczególnych jej wystawców, oprócz eksponatów otrzymano również gabloty, co ułatwiło organizację muzeum. Przy zbiorze muzealnym, obejmującym m.in.  mapy i okazy geologiczne utworzono bibliotekę. Od 1910 r. na potrzeby zbiorów i biblioteki wynajęto salę w prywatnej szkole średniej Gustawa Kośmińskiego przy ul. Teatralnej 7, kustoszem i pomysłodawcą zbioru był inż. Adam Świętochowski. Pod koniec 1911 r. Zarząd Oddziału wspólnie z Towarzystwem Opieki Szkolnej i oddziałem częstochowskim Stowarzyszenia Nauczycielstwa Polskiego przystąpił do reorganizacji Muzeum. Powołany w tym celu Komitet postanowił powiększyć zbiory przyrodnicze, utworzyć osobny dział obrazujący przemysł miejscowy i zebrać fundusze na pomieszczenie zbiorów w innym, obszerniejszym lokalu. Do komitetu z Oddziału PTKweszli m.in. pp. Świętochowski i Kośmiński. Muzeum rozwijało się do 1912 r.

W 1913 r. inż. Świętochowski wyjechał na stałe do Warszawy, Częstochowę opuścił także jego najbliższy współpracownik ks. Józef Magott, a placówkę przeniesiono do domu Towarzystwa Dobroczynności, ul. Jasnogórska. W 1914 r. na kustosza powołano Wacława Płodowskiego, a następnie E. Zagrodzkiego (1916), rozpoczęto także porządkowanie i zabezpieczanie zbiorów. Działania zbrojne w czasie I wojny światowej oraz brak zainteresowania zbiorami ze strony środowiska sprawiły, że prace uległy zahamowaniu, starano się jednak w dalszym ciągu pozyskiwać zbiory. W tym czasie do kolekcji trafił dar Wacławy Chrzanowskiej z miejscowego gimnazjum żeńskiego i depozyt na podstawie umowy z właścicielem szkoły handlowej Czesławem Bagieńskim (1915). W późniejszym okresie wojny placówka PTK stanowiła jedynie znaczące w mieście muzeum przyrodnicze, licznie odwiedzane przez uczniów szkół średnich i elementarnych oraz uczestników kursów pedagogicznych. W 1916 r. powstał dział związany z pamiątkami I wojny światowej. Po zakończeniu działań wojennych nie wznowiono działalności muzealnej, w 1921 r. zbiory znalazły się w lokalu Muzeum Miejskiego w nieodpowiednich warunkach. Część w postaci 8 gablot z minerałami i ok. 150 ptakami oddana została jako pomoc naukowa Miejskiemu Seminarium Żeńskiemu (Zawadzie, Park Narutowicza). W 1924 r. pozostałe zbiory muzealne złożono w budynku Muzeum Higieny (od 1925 r. Miejskie Muzeum Krajoznawcze i Higieniczne,  w formie skróconej Muzeum Miejskie).

typ:
Muzeum stowarzyszenia organizacja kulturalna

lokalizacja:

kraj: region: miejscowość: datowanie:
Królestwo Polskie Częstochowa od 1910 do 1913

uwagi:

1910: Prywatna szkoła średnia  G. Kośmińskiego, ul. Teatralna 7 (ob. Al. Wolności)

Pracownicy:

Adam Świętochowski
Okres pracy pracownika od 1911
Okres pracy pracownika do 1914

Wacław Płodowski
Okres pracy pracownika od 1914

E. Zagrodzki
Okres pracy pracownika od 1916

Zbiory:

zbiory muzealne

1909: kilkanaście map okazów geologicznych
1910: biblioteka: 55 dzieł w 76 tomach (w tym 16 tomów słownika geograficznego) i 53 roczników pism krajoznawczych i przyrodniczych (nadto 3 mapy i kilkadziesiąt rysunków i fotografii); 15 gablotek z ok. 100 okazami mineralogicznymi z okolicznych miejscowości
1911: 15 gablot z 200 okazami mineralnymi i 4 gabloty z okazami motyli krajowych
1912: przybyło 310 okazów
1913: 577 okazów, przybyło: 5 fotografii, 10 okazów mineralogicznych, 1 zielnik, 18 faunistycznych, 85 numizmatycznych, 14 archeologicznych oraz w 6 gablotach - 380 okazów

Biblioteka: 81 dzieł w 93 tomach i 55 roczników pism krajoznawczych i przyrodniczych, 5 map i kilkadziesiąt rysunków i fotografii

1914-1916: przybyło 300 okazów mineralogicznych (przełożona gimnazjum żeńskiego Wacława Chrzanowska)
1915: okazy mineralogiczne, paleontologiczne i ornitologiczne z ziem polskich, kilkanaście sztuk ptactwa i zwierząt, dział entomologiczny (12 gablotek ściennych), dział towaroznawstwa, numizmatów oraz gabinet fizyczny (depozyt);  zbiory ornitologiczne,  entomologiczne, przyrządy fizyczne szkoły handlowej w Częstochowie (Czesław Bagieński, czasowo)
1916: pamiątki I wojny światowej 60 obiektów

ok. 1915 r. organizatorzy muzeum usiłują nabyć od antykwariusza krakowskiego dyplom Stanisława Poniatowskiego o nadanych Częstochowie przywilejach.

lokalizacja:

kraj: region: miejscowość: datowanie:
Królestwo Polskie Częstochowa od 1913 do 1916

uwagi:

1913: Dom Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan, ul. Jasnogórska (ul. Staszica)

Pracownicy:

Adam Świętochowski