Zbiory Szkoły Głównej Krakowskiej | Uniwersytetu Jagiellońskiego: zbiory katedry medycyny sądowej

opis skrócony

Zbiór Katedry medycyny sądowej został założony w 1805 r. i był kolekcją o charakterze muzealnym tworzoną w ramach działalności dydaktycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W jego skład wchodziły okazy i preparaty związane z medycyna sądową. Tradycja gromadzenia okazów anatomicznych kontynuowana jest przez Katedrę Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kalendarium:

1805: - początki zbioru Katedry medycyny sądowej

1871: - objęcie katedry medycyny sądowej przez Leona Blumenstok-Halbana

1895: - objęcie katedry medycyny sądowej przez Leona Wachholza, przeniesienie siedziby do nowego gmachu, wydzielenie sali muzealnej

1904: - adaptacja d. kaplicy przedpogrzebowej na nową salę muzealną

zmiany w nazwach:

misja:

Gromadzenie jak największej liczby okazów, jako pomoc dydaktyczna przy nauczaniu studentów oraz jako materiał do badań naukowych.

zakres terytorialny:

opis instytucji:

Pierwsza wyodrębniona katedra medycyny sądowej w Polsce powstała w Krakowie w roku 1805 r. w związku z decyzją Wielkorządztwa Galicyjskiego powołującą na stanowisko zastępcy profesora medycyny sądowej i policji lekarskiej fizyka miejskiego Jerzego Knoblocha. Ostatecznie stałym jej kierownikiem został prof. Leon Blumenstok-Halban, który doprowadził do przebudowy prosektorium oraz pozyskał dodatkowe pomieszczenia w nieistniejącym już budynku przy ulicy Kopernika 1. Zadbało on także o powiększenie zbioru preparatów medyko-sądowych.  W 1895 r. jego następcą został docent Leon Wachholz. W tym samym roku zakład został przeniesiony do przestronnego i nowoczesnego gmachu Collegium Medicum przy ulicy Grzegórzeckiej 16, tak też znajdował się zakład medycyny sądowej. Na cele zakładu przeznaczono trzy pokoje na I-szym piętrze, w których miały się pomieścić pracownie i muzeum. Ze względu na niekorzystne warunki w 1904 r., po przekształceniu kaplicy przedpogrzebowej, zbiory muzealne zostały przeniesione do sali na parterze. Meble i gabloty zakupiono z funduszów przeznaczonych na wyposażenie kolegium medycznego. Zbiory zostały podzielone na 4 działy: księgozbiór Halbana, księgozbiór zakładowy, meble, urządzenia i przyrządy naukowe, okazy muzealne. Obecnie zbiory muzealne znajdują się Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie.

typ:
zbiory muzealne przy instytucjach uczelnie, szkoły

lokalizacja:

kraj: region: miejscowość: datowanie:
Austro-Węgry Galicja Zachodnia Kraków od 1805 do 1895

uwagi:

1805: ul. Kopernika 1

Pracownicy:

Leon Blumenstok-Halban
Okres pracy pracownika od 1871
Okres pracy pracownika do 1895

Leon Wachholz