Muzeum Geologiczne Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego im. Zygmunta Glogera

opis skrócony

Muzeum Geologiczne Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego im. Zygmunta Glogera zostało otwarte w 1910 r. W jego zbiorach znalazły się  skały, minerały i skamieniałości zarówno z kraju (głównie z Zagłębia Dąbrowskiego) i z zagranicy. Przy muzeum funkcjonowała biblioteka i niewielki zbiór etnograficzny.  Po I wojnie światowej zbiory zostały przekazane Państwowej Szkole Górniczej i Hutniczej im. Staszica w Dąbrowie Górniczej.

Kalendarium:

1906: - decyzja o utworzeniu Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Dąbrowie

1907: - zatwierdzenie Oddziału PTK

1908-05-28: - utworzono m. in. sekcję ochrony zabytków przeszłości i geologiczną

1910-04-11: - uroczyste otwarcie muzeum w lokalu Resursy Obywatelskiej

1918: - po I wojnie światowej przekazane Państwowej Szkole Górniczej i Hutniczej im. Staszica w Dąbrowie Górniczej

zmiany w nazwach:

misja:

Misją sekcji muzealnej PTK była próba ocalenia i przechowania możliwie największej ilości okazów petrograficznych i paleontologicznych jakie się mogą trafić w robotach podziemnych, a tym samym danie możności wykorzystania tych okazów naukowo. Głównym zadaniem sekcji było odebranie zbiorów po Wystawie Rolniczo-Przemysłowej od Częstochowskiego Oddziału PTK, uporządkowanie, dokompletowanie tak aby mogły służyć do celów naukowych.

zakres terytorialny:

opis instytucji:

Decyzja o utworzeniu oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Dąbrowie  Górniczej została podjęta w listopadzie 1906 r., po uzyskaniu zgody władz carskich w 1907 r. powstał tam jeden z pierwszych oddziałów, jego prezesem został dr Adam Piwowar. Rok później, 28 V 1908 r. tworzono m. in. sekcję ochrony zabytków przeszłości i geologiczną. W 1910 r. siedzibę Oddziału przeniesiono do Sosnowca, gromadzone zbiory natomiast pozostawiono w Dąbrowie. Zostały one wzbogacone o okazy sprowadzone z inicjatywy Piotra Przesmyckiego z Wystawy Rolniczo-Przemysłowej w Częstochowie, gdzie odznaczone zostały srebrnym medalem. Uroczyste otwarcie Muzeum Geologicznego PTK im. Zygmunta Glogera nastąpiło 11 IV 1910 r. w budynku zw. “Resursą Obywatelską”, w lokalu ofiarowanym przez Radę Zjazdu Górniczego. Kustoszem muzeum i konserwatorem zbioru został Piotr Przesmycki, zastępcą inż. Zygmunt Strokowski.

Pierwsze eksponaty do muzeum (minerały i skały) gromadzone były przez Przesmyskiego oraz Adama Piwowara podczas wypraw naukowo-turystycznych prowadzonych pod kierunkiem prof. inż. S. Kontkiewicza. Zbiory muzeum również przez nich były selekcjonowane i porządkowane. W ciągu roku zbiory skompletowano do tego stopnia, że mogły zobrazować wszystkie systemy geologiczne Zagłębia i kraju w możliwie dokładnym określeniu i skatalogowaniu okazów. Przy muzeum powstała też biblioteka i niewielki zbiór etnograficzny.  Po I wojnie światowej zbiory zostały przekazane Państwowej Szkole Górniczej i Hutniczej im. Staszica w Dąbrowie Górniczej.

typ:
Muzeum stowarzyszenia organizacja kulturalna

lokalizacja:

kraj: region: miejscowość: datowanie:
Królestwo Polskie Dąbrowa Górnicza od 1910 do 1918

uwagi:

1910:  bdynek Resursy Obywatelskiej  ul. 3 Maja 11 (lokal ofiarowany przez Radę Zjazdu Górniczego)

Pracownicy:

Piotr Przesmycki
Okres pracy pracownika do 1918
twórca, kustosz

Adam Marceli Piwowar
Okres pracy pracownika do 1914
pozyskiwanie zbiorów

Zygmunt Strokowski
Okres pracy pracownika do 1918
zastępca kustosza

Zbiory:

zbiory muzealne

1910: ponad 200 okazów rud: żelaznych, cynkowych (galmany i blendy), ołowianych, odcisków roślin, skamielin, okazów skał, wapieni, dolomitu, piaskowca, łupku, glinek ogniotrwałych, kryształu, gipsu i szpatu węgielnego (głównie okazy z Zagłębia Dąbrowskiego, ale też np. skamieliny z Sierszy).

mapa olkuskich kopalń ołowiu i srebra z 1761 r. gen. Deutscha; mapa geologiczna Polsko-Śląskiego Zagłębia węglowego, mapa Dąbrowskiego Zagłębia węglowego, przekrój Zagłębia Dąbrowskiego po linii Wojkowice-Kościelne-Modrzejów, arkusz przekrojów tegoż Zagłębia, w kilku kierunkach, mapa geograficzną Krakowsko-Wieluńskiego pasma górskiego, mapa geologiczną tegoż pasma, odlew gipsowy daty (1385), wykutej na ścianie dawnego chodnika w wapieniu, odkrytego w kopalni w Bolesławiu.

1911: ponad 500 przykładów rud żelaznych, cynkowych (galmany i blendy), ołowianych, miedzianych oraz skał; dział rud oraz skamielin z formacji jurajskiej  i odcisków roślin z formacji węglowej (największy dział); zbiór numizmatów, starych książek, wszystkich polskich czasopism z daru S. J. Czarnowskiego, mapy geologiczne Zagłębia, pasma Krakowsko-Wieluńskiego, kopalń Olkuskich i in.; przybyło 200 kilkadziesiąt okazów;
1912: przybyło: 982 okazów
1913: 1329 okazów; przybyło: 348 fotografii, 7 obrazów, 4 okazy rud, 7 obiektów mineralogicznych, 20 archeologicznych, 51 paleontologicznych, 5 pamiątek historycznych, 10 zabytków sztuki, 182 numizmaty, 695 przezroczy.

Muzeum gromadziło skały, minerały i skamieniałości zarówno z kraju (głównie z Zagłębia Dąbrowskiego), jak i z zagranicy. Pierwsze eksponaty do muzeum (minerały i skały) dostarczali do muzeum Przesmycki i Piwowar, którzy zbierali je pod kierunkiem prof. inż. S. Kontkiewicza podczas wypraw naukowo-turystycznych.

dary

Adam Piwowar - minerały i skały
Piotr Przesmycki - minerały i skały
 S. J. Czarnowski, (1847-1929) członek współpracownik Komisji Antropologicznej Akademii Umiejętności Krakowskiej i Tow. Naukowego Warszawskiego. Archeolog, historyk prasy, literat; wydawca "Warszawskiego Rocznika Literackiego"; badacz jaskiń doliny Prądnika, gdzie odkrył pierwsze ślady ceramiki wstęgowej w Polsce; opracował mapy jaskiń i schronisk skalnych w rejonie Ojcowa i Krakowa ofiarował okazy geologiczne pochodzące z wykopalisk z terenu Ojcowa oraz polskie czasopisma.

1910: Zarząd szkoły górniczej w Wieliczce nadesłał w darze 21 okazów soli