Zbiory Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego: Gabinet odlewów gipsowych

opis skrócony

Gabinet Odlewów Gipsowych był kolekcją o charakterze muzealnym tworzoną w ramach Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W jego zbiorach znalazły się okazy o charakterze dydaktycznym [?].

Kalendarium:

1896-01-01: - utworzenie Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego

1915-01-01: - zamknięcie Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego

zmiany w nazwach:
Gabinet figur gipsowych

misja:

Gromadzenie wzorów i odlewów gipsowych o charakterze dydaktycznym (dla studentów malarstwa i rzeźby).

zakres terytorialny:

opis instytucji:

Gabinet odlewów gipsowych przy Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim znajdował się w budynku muzealnym, sąsiadującym z Gabinetem Zoologicznym. Poważną trudnością w gromadzeniu zbiorów były niewielkie środki finansowe, które nie pozwalały na właściwe konserwowanie zbiorów. Z tego względu podejmowano próby przekazania kolekcji pod zarząd magistratu Warszawy, a w przypadku okazów nieużytkowanych w uniwersyteckiej dydaktyce (dłonie, stopy) przekazania do innych szkół. Eksponaty z Gabinetu były wypożyczane do przedstawień przez warszawskie teatry, a o kopie niektórych okazów starało się Królewskie Muzeum w Berlinie.

typ:
zbiory muzealne przy instytucjach uczelnie, szkoły

lokalizacja:

kraj: region: miejscowość: datowanie:
Królestwo Polskie Mazowsze Warszawa od 1869 do 1915

uwagi:

Królestwo Polskie, ul. Krakowskie Przedmieście 24/26,  gmachu Oddziału Sztuk Pięknych) ob. Wydział Historyczny UW)