Zbiory Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego: Gabinet archeologiczny

opis skrócony

Gabinet archeologiczny był kolekcją o charakterze muzealnym tworzoną w ramach Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W jego zbiorach znalazły się okazy przekazywane z obszaru całego królestwa, najczęściej odkrywane w czasie prowadzonych robót ziemnych. Wraz z powstaniem Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego (1869) założony został Gabinet Archeologiczny. W 1877 r. do zbioru dołączono Gabinet Numizmatyczny. Od 1897 r. kierował nim Teodor Wierzejewski. W 1914 r. władze uniwersyteckie zdecydowały o wywiezieniu najcenniejszych eksponatów do Petersburga i Moskwy.

Kalendarium:

1831: - zamknięcie Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego

1832: - utworzenie Dyrekcji Gabinetów Naukowych Okręgu Naukowego Warszawskiego

1869: - utworzenie Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego

1915: - ewakuacja Rosjan z Warszawy

zmiany w nazwach:
1877: Gabinet Archeologiczno-Numizmatyczny

misja:

Gromadzenie artefaktów archeologicznych.

zakres terytorialny:

opis instytucji:

Gabinet archeologiczny Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskie był kontynuatorem Gabinetu starożytnych osobliwości, działającym przy Królewskim Uniwersytecie Warszawskim, które po 1832 r. trafiły pod zarząd Dyrekcji Gabinetów Naukowych Warszawskiego Okręgu Naukowego a następnie trafiły do Muzeum Starożytności przy uniwersytecie. Do 1869 r. zbiory wzbogacane były o okazy odnajdywane w czasie prowadzonych prac budowlanych. W ten sposób do zbioru trafiły popielnice spod Łęczny, gub. lubelska, urny z okolic Tarnogrodu, Łęczycy, Nietuliska. W 1877 r. do zbioru dołączono Gabinet Numizmatyczny.

Pierwszym kustoszem Gabinetu był Antoni Mierzyński, kolejnym Adolf Pawiński. W 1897 r. kustoszem Gabinetu został Teodor Wierzbowski, który w 1904 r. opracował historię uniwersyteckiej kolekcji starożytności. Planował również opublikować katalog zbiorów. W 1912 r., w związku z przygotowywaną wystawą, sporządzono listę okazów znajdujących się m.in. w zbiorach Gabinetu Archeologicznego.

W 1914 r. władze uniwersyteckie zdecydowały o wywiezieniu najcenniejszych eksponatów do Petersburga i Moskwy. W 1915 r. Wierzbowski zrzekł się funkcji kustosza zdewastowanego zbioru, a kuratorem Gabinetu Archeologicznego został mianowany Kazimierz Stołyhwo. W tym samym roku naprawiono uszkodzenia w lokalu zajmowanym przez Gabinet oraz oczyszczono i uporządkowano zbiory. Obejmowały one wówczas: przedmioty z archeologii przedhistorycznej i klasycznej, okazy etnograficzne oraz przedmioty o wartości historycznej. W związku z brakiem katalogu zbiorów przystąpiono do ich inwentaryzacji (Roman Jakimowicz). Równocześnie uzyskano zgodę na powiększenie lokalu Gabinetu o dodatkowy pokój. W 1916 r. kierownictwo nad Gabinetem zostało przekazane Ryszardowi Ganszyńcowi.

typ:
zbiory muzealne przy instytucjach uczelnie, szkoły

lokalizacja:

kraj: region: miejscowość: datowanie:
Królestwo Polskie Mazowsze Warszawa od 1869 do 1915

Okres pracy pracownika do 1917

Zbiory:

zbiory naukowe

1904: 2 259 szt. (251 nr inwentarzowych)

1897: okazy przedhistoryczne (zbiór narzędzi krzemiennych z Ossówki pow. Stopnicki, m.in. 25 szt. strzałek, część dłuta, nożyki nukleusy, skrobaczki)
1898: skorupy gliniane i narzędzia krzemienne (z cmentarzyska we wsi Luszyna pow. Kutnowski, znalezione przez I. Bielaszewskiego); 6 urn z kośćmi i spalonymi ciałami, waza brązowa (z wsi Brzeziny gm. Bródno, pow. warszawski); młotek kamienny (gub. Lubelska), fragm.. urny (Czersk); kości, krzemienie, paciorki (przedmieścia Pragi); fragm. urny (gm. Bródno, pow. warszawski)