Muzeum Lejb-Gwardyjskiego Pułku Wołyńskiego im. Jego Wysokości

opis skrócony

Muzeum powstało ok. 1900 r. przy Lejb-Gwardyjskim Pułku Wołyńskim im. Jego Wysokości stacjonującym w Warszawie. W muzeum gromadzono najprawdopodobniej pamiątki historyczne, broń, dokumenty związane z dziejami pułku. Muzeum przestało istnieć w 1918 r. wraz z likwidacją muzeów pułkowych carskiej armii.

zmiany w nazwach:

misja:

Budowanie i kultywowanie tradycji pułku i armii.

zakres terytorialny:
jednostka wojskowa i ewentualnie obszar jej funkcjonowania

opis instytucji:

Muzeum Lejb-Gwardyjskiego Pułku Wołyńskiego im. Jego Wysokości zostało utworzone ok. 1900 r. na podstawie rozkazu nr 279 z 15 IX1884 r. dot. muzeów pułkowych. Muzeum mieściło się w lokalu zgromadzenia oficerów Pułku, zapewne wraz z biblioteką pułkową. Zbiory obejmowały broń, przedmioty pamiątkowe, portrety malarskie, rysunkowe, graficzne oficerów pułku i osobistości Imperium, ikonografię dokonań pułku (malarską, graficzną i fotograficzną), okolicznościowe naczynia, odznaczenia. Dowódcami Pułku  w l.1890-1914 byli: gen.-majorowie D.N. Komarow, P.P. Domożitow, N.A. Kliujew, A. F. Turbin, A.W. Gregois. Muzeum przestało istnieć w 1918 r. wraz z likwidacją muzeów pułkowych carskiej armii. Nie jest jasne dokąd trafiły gromadzone obiekty.

typ:
Muzeum państwowe wojsko
rodzaje pamięci:
narodowa rosyjska
obszary pamięci:
obszar historyczny pamiątki/relikwie

lokalizacja:

kraj: region: miejscowość: datowanie:
Królestwo Polskie Mazowsze Warszawa od 1900 do 1914