Zespół projektu Muzeum Pamięci składa współpracownikom, czytelnikom i obserwatorom oraz wszystkim zainteresowanym polską kulturą pamięci serdeczne życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych i oderwania się, przynajmniej na chwilę, od codzienności.

A dla wprowadzenia w nastrój świąteczny, a być może także inspiracji przedstawiamy poniżej krótkie opisanie wielkanocnego “stołu inteligencji”, autorstwa Franciszka Gawełka (1911).

“Na ogromnym stole, nakrytym śnieżnej białości obrusem, stał w środku baranek z chorągiewką, misternie wyrabiany z masła, z wełną lekką jak puch, z oczyma z drogich kamieni”. Oprócz mięs w wielkiej ilości na stołach znajdowały się “placki różnego rodzaju, baby potwornej wielkości, kołacze i jajeczniki, przekładańce i mazurki”. Wszystkie dania prezentowano z dbałością o szczegóły: “Układano zaś specyały w sposób, aby wyobrażały jedną myśl, alegorycznie lub symbolicznie reprezentowaną”. A uprzedzając pytanie o niegospodarność autor dodawał, że oprócz służby we dworze “Dostawała święcone służba, przybyła z gośćmi, bo przez dwa dni świąteczne prawie nie gotowano obiadu, zwykłego śniadania i wieczerzy. Odwiedzano się wzajemnie i spędzano czas wesoło, zajadając i popijając “co Bóg dał”. (Franciszek Gawełek, Wielkanoc, Kraków: Drukarnia Literacka, 1911, s. n.)

Pocztówka Wielkanocna, [Lipzig] : EAS, [1913], zasób Biblioteki Narodowej POLONA


Print Friendly, PDF & Email

Aldona Tołysz

Wykonawczyni projektu. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (specjalizacje: Muzealnictwo, Konserwatorstwo), tytuł doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o sztuce uzyskała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu za rozprawę pt. Muzeum wobec rzeczywistości artystycznej XX wieku. Zbiory muzeów narodowych w Polsce, Czechach i na Słowacji. W ramach projektu prowadzi kwerendy dotyczące regionu historycznego Mazowsza. Koordynuje prace nad wydawnictwami przewidzianymi w ramach projektu.

Dodaj komentarz