Urodził się 3. listopada 1880 roku w Cieszynie. Syn urzędnika Komory Cieszyńskiej Karola i Berty Hartmann. Archeolog, numizmatyk, kustosz Muzeum Miejskiego w Cieszynie w latach 1919-1945.
Ukończył Wyższą Szkołę Realną w Cieszynie, a następnie studiował na Wydziale Budownictwa Politechniki w Wiedniu oraz na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Wiedniu. Od 1913 do 1921 roku pracował jako pomocnik w Muzeum im. ces. Franciszka Józefa w Opawie, gdzie zajmował się zbiorami numizmatycznymi i archeologicznymi.Autor artykułów na temat dzieł sztuki na Śląsku Cieszyńskim. Następnie został zatrudniony w Muzeum Miejskim w Cieszynie (1919-1939) oraz od 1923 do 1925 roku w Wojewódzkim Urzędzie Budownictwa w Cieszynie. Przez całą swoją karierę zawodową związany był z muzeum w Cieszynie; w pracy naukowej skupiony był na problematyce numizmatycznej oraz historii sztuki.

Bibliografia:
hasło: Krager Wiktor, [w:] Leksykon czez]skich i polskich muzealników Górnego Śląska. Edycja próbna, Katowice 2007, s. 87-88.
Poloczkowa B., Wiktor Krager – organizator i opiekun zbiorów Oddziału Zabytkowego Biblioteki Śląskiej w Cieszynie, [w:] :Książnica Śląska”, Katowice 1988, t. 23, s. I.

Małgorzata Baka